Jak zamezit zamlžování slunečních i dioptrických brýlí při nošení roušky a respirátoru. Věřte nebo ne, dá se to zvládnout

Mlžení brýlí bylo dlouho problémem jen při přechodech ze zimy do tepla. Při nošení respirátorů může tato situace nastat kdykoliv. Naštěstí lze mlžení předejít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problémem se stalo nošení brýlí a udržení viditelnosti při obličeji zakrytém rouškou, maskou nebo respirátorem. Jako kdyby pohodlné usazení obou věcí na obličeji nebyl už tak náročný úkol, ještě se musí neustále mlžit sklíčka. A v takovém nastavení má jít člověk nakupovat, jezdit hromadnou dopravou a konat všechny obvyklé činnosti svého pracovního dne. Ale klid, máme pro vás docela jednoduché řešení.

Brýle a respirátor, jak to jde dohromady

Stojí za to se nejdříve zamyslet nad tím, proč se brýle vlastně zamlží. Když se teplý vzduch dotkne studeného povrchu, může nastat kondenzace. To se běžně děje, když přijdete v zimě zvenku dovnitř do tepla. Stejný princip se aplikuje v případě respirátoru, protože horký vzduch vašeho dechu uteče nad jeho horní okraj a dostane se k čočkám. Prvním krokem, jak se tohoto otravného jevu zbavit, je kontrola skutečné těsnosti respirátoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I zdravotníci opakovaně upozorňovali, že pokud se vám v respirátoru pohodlně dýchá, máte ho nejspíš nasazený špatně. Pokud si ho dobře utěsníte na nose, bude horký vzduch unikat dalšími škvírami, hlavně po stranách a dole. Je zkrátka potřeba si tohle otestovat a najít takový způsob nasazení ochranné pomůcky, který vám omezí právě horní „výdech“ horkého vzduchu. Ten je za běžných podmínek hlavním důvodem mlžení čoček.

Trocha vody s mýdlem a uzavření respirátoru

Tento postup použijte pouze v případě, že vaše čočky nemají žádnou speciální vrstvu. Jednoduše je umyjte mýdlem a nechte oschnout bez utírání. Mýdlo vytvoří tenký film, který zabraňuje zamlžení. Další možností je použití brýlí jako utěsnění horní části respirátoru. To se může hodit tehdy, když se vám nepodařilo si respirátor nasadit na tvář tak, aby těsnil na nose sám od sebe. Zkuste brýle kousek posunout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vám nic z výše uvedeného nepomůže, prohlédněte si nabídky optik a souvisejícího zboží. Asi narazíte na nejrůznější spreje či lázně, které by mlžení měly předcházet. Případně se zeptejte přímo pracovníků takového obchodu. Dost možná vám poradí jednoduché triky, které nejsou běžně známé, a ušetří vám peníze za drahý produkt. Bezpochyby totiž nejste první, kdo takovou situaci řeší, nota bene v dnešní době rouškové.

Zdroj: ClevelandClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články