Jak je možné, že se miminka rodí s mnohem větším počtem kostí, než mají lidé v dospělosti? Příroda ma fascinující vysvětlení

Když se podíváte na miminko, asi vás nikdy nenapadne uvažovat nad tím, kolik je v takovém malém tělíčku kostí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dospělí lidé mají v těle 215 kostí, které tvoří asi 15 % naší tělesné váhy. Jenomže novorozenci mají kostí o celou stovku více. Jak je to možné? A jak se tolik kostí vůbec dokáže vejít do tak malého tělíčka? Pravdou je, že i když máme kosti zafixované jako tvrdé a těžké, jedná se reálně o spojení živé tkáně a vápníku. V našem těle jsou obě tyto složky průběžně doplňovány, vytvářeny i vyřazovány coby odpadní materiál.

Z čeho se kosti vlastně skládají

Kosti samotné mají několik vrstev a složek. Na povrchu je membrána zvaná okostice (periost). Kompaktní kost je ten hladký materiál, který vídáme na modelech kostry. Uvnitř se pak skrývá houbovitá tkáň tvořící nitro kosti a kostní dřeň. Během vývoje a růstu lidského těla dochází k tzv. osifikaci (kostnatění), tento proces začíná už v osmém týdnu vývoje embrya. V okamžiku porodu už je vývoj kostry mnohem dál.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hodně kostí novorozence je z chrupavek, tedy odolného, ale flexibilního materiálu. Například lebka miminka je ještě velmi citlivá a nezpevněná. Proto je nebezpečné nechávat dítě spát pouze v jedné poloze, jelikož dochází k tlaku na jednu stranu hlavy, což ji může deformovat. Tato flexibilita kostí je nezbytná právě kvůli rychlému růstu dítěte. Tvárnost také usnadňuje matce samotný porod.

Změna kostí během růstu

Jak se dítě postupně vyvíjí, chrupavkovitá tkáň se stává skutečnými kostmi. Jenže se stane ještě něco, co srazí onen obrovský rozdíl v počtu kostí mezi miminkem a dospělým. Mnoho kostí se totiž spojí dohromady z více kousků, takže celkový počet radikálně klesne. Je to něco jako montáž stanu z ohebných tyčí, které mají pevné části a mezi nimi spojnice, jež je potřeba dostat do sebe.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato změna chrupavek na skutečné kosti začíná v momentě, kdy tenoučké cévy – tedy kapiláry – začnou dodávat velmi výživnou krev k tzv. osteoblastům, buňkám vytvářejícím vnější vrstvu, která překryje a následně nahradí původně měkkou tkáň. Naše kosti se ovšem mění i v průběhu dospělosti. Dochází k tvorbě nové kostní tkáně i rozpouštění té staré na vápník a další minerály. Stejně tak se mění kosti s věkem, menopauzou nebo při nadměrné konzumaci alkoholu.

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články