Velká studie došla k závěru, který už jste nejspíš sami uhodli. Čím víc peněz máte, tím budete pravděpodobně se svým životem celkově spokojenější.
V roce 2018 jste možná narazili na studii, která ve zkratce říkala, že peníze vás mohou do jisté míry učinit šťastnější. Jakmile ovšem překročíte určitou hranici (v USA 60–75 tisíc dolarů), tento efekt se zastaví. Cokoli navíc už výrazněji neovlivní vaše obecné blaho či pocit spokojenosti. Matthew A. Killingsworth, autor nedávné studie uvedené v National Academy of Science, se rozhodl zjistit, jestli předchozí závěry stále platí.
Příliv peněz a pocit štěstí
Původní studie brala data o spokojenosti a příjmu z aplikace Track Your Happiness (Sledujte své štěstí). Účastníci měli hodnotit svou spokojenost v určitých obdobích své minulosti, což bylo dle Killingsworthe ne zrovna ideální. „Po účastnících to vyžadovalo, aby si přesně pamatovali, jak šťastní byli v určitých momentech vlastní minulosti. Tyto vzpomínky měli následně shrnout do jednoho odhadu. Tento přístup je ale velmi problematický.“
„Výsledky jsou totiž snadno ovlivnitelné chybnými vzpomínkami a také špatným úsudkem.“ V extrémním případě nemusel mít příjem žádný vliv na spokojenost, přestože byl s celkovými pocity jasně spojen. Pro nový výzkum se Killingsworthovi podařilo získat data nezatížená potenciálním paměťovým zkreslením. Použil stejnou aplikaci, upravil však algoritmus, takže bylo použití pro uživatele mnohem jednodušší.
Jak se dnes vlastně cítíte?
V rámci studie byli uživatelé několikrát denně aplikací dotázáni, jak se cítí právě v danou chvíli. Byly jim nabídnuty reakce od „velmi špatně“ po „velmi dobře“. Současně byla položena otázka na celkovou spokojenost s životem. U ní byl rozsah od „žádná“ po „extrémní“. Data nakonec pocházela z 1 725 994 zpráv od 33 391 zaměstnaných a pracujících dospělých žijících v té době ve Spojených státech.
Killingsworth zjistil, že vztah mezi příjmem a celkovou spokojeností je velmi lineární. Jak v ohledu právě zažívané spokojenosti (hodnocené průběžným dotazováním), tak celkové spokojenosti se životem. Studie byla kvantitativní, autor však navrhl několik vysvětlení, proč zjištěný vztah spokojenosti a peněz opravdu existuje. „Jednou z možností je, že lidé využívají peníze na redukci utrpení a zvýšení požitků, na což jsou prostředky vyloženy různě.“
Příjem poskytuje možnosti
Ve srovnání s příjmem nad 80 000 dolarů měl větší příjem pod 80 000 dolarů silnější spojení s redukcí špatných pocitů. To souhlasí s teorií, že přesun od nízkého do průměrného příjmu je zvlášť důležitý pro snížení vlastního utrpení. Čím více zbytných prostředků máte, tím více můžete utratit za snížení neštěstí nebo zvýšení štěstí. Horší zprávou pro lidi bez horentních výdělků je, že není bod, kde by se peníze a osobní spokojenost rozpojily.
„Neexistoval příjmový práh, na kterém by se zažívané štěstí i celková spokojenost rozdělily. Místo toho byl vyšší příjem spojen s lepším průběžným pocitem, stejně jako obecnou spokojeností,“ vyvozuje Killingsworth. Může samozřejmě existovat bod, kde už peníze na spokojenost člověka s jeho životem výrazný vliv nemají. Nejspíš se ale nachází o dost výš, než si vědci původně mysleli a než byl příjem jimi zkoumané skupiny.
Jakou finanční částku byste nejspíš nedokázali utratit?