Domácí vychytávky až dvakrát urychlí běžný úklid. Ušetří peníze, čas i energii

Uklízení domácnosti není obvykle nic moc příjemného. Jedním z faktorů je, že jde o proces časově dosti náročný. To může ale změnit několik jednoduchých postupů.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Pokud nejste fanoušky chemického čištění vlastní domácnosti, případně vám zrovna došla náplň do rozprašovače, následující rady budou přesně pro vás. Například vanu můžete jednoduše vyčistit čtvrtkou grepu, kterou vložíte do cukru, aby se obalila krystalky, a použijete místo houby. Bonusem tohoto postupu bude velmi příjemná vůně. Cukr působí jako brusné činidlo, které v kombinaci s kyselinou ovoce perfektně odstraní veškerou špínu, i tu přichycenou.

Cenově velmi dostupný odchlupovač

Víte, na čem nejlíp drží kočičí chlupy? Ano, na všem. Pokud máte jakékoli domácí mazlíčky, nejspíš jste k tomuto poznání už dospěli. Čištění povrchů a oblečení je pak nekonečné a náhradní válečky pro rolovací odchlupovač byste mohli kupovat po vagonech. Investujte do toho, který má uvnitř zásobník na chlupy i vlasy. Pojme toho mnohem víc a nebude se ucpávat. Stačí ho jen průběžně vyklepávat a vaši mazlíčci mohou trousit srst, jak je jim libo.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli jste se někdy mořili se samolepkou, která nešla dost dobře sloupnout, možná vám někdo poradil použít slunečnicový olej. Jenže je to dost pracné, a navíc pach oleje není nic příjemného. Mnohem lépe funguje šťáva z citronu. Proti oleji má výhodu, že není mastná a nechává za sebou příjemnou vůni. Když jsme u oleje, pokud si nechcete ucpat dřez mastnotou z pánve, slijte ji po smažení do misky vystlané alobalem. Až ztuhne, můžete ji snadno vyhodit.

Čištění sluchátek bez nástavců

Většina sluchátek „špuntů“ už má silikonové kloboučky. Stále ale najdete čistě plastové, které se obtížně čistí. Špínu z okrajů nejdřív odstraňte párátkem a na zbytek použijte lepivou hmotu jako modelářský tmel. Chcete příjemnou, a přitom jemnou vůni do koupelny? To, co koupíte v obchodech, je většinou hrozně intenzivní a může dráždit alergiky. Stačí jednoduchý krok – nakapejte trochu vonné esence do ruličky toaletního papíru.

iZdroj fotografie: Pxhere

Možná jste už zachytili existenci melaminové houbičky. Říká se jí také magický čistič a má to svůj důvod. Právě tento materiál totiž platí na odolnou špínu, se kterou si poradí máloco jiného. Je ovšem potřeba se řídit instrukcemi jako navlhčení a nepoužívat ji na nádobí, ze kterého jíte. Jakmile se s ní seznámíte, dost možná se zbavíte některých jiných prostředků, protože už nebudou potřeba. A například zapatlaná myš počítače bude opět zářit čistotou.

Snadné, a přitom důkladné mytí mixéru

Nádobku mixéru se většinou snažíme umýt jako jakékoli jiné nádobí. Jenže je mnohem snazší to udělat za asistence mixéru samotného. Nalijte dovnitř nádobky vodu s trochou saponátu a zapněte přístroj asi na 10 vteřin, což bude stačit na odstranění nejviditelnější špíny. Teď už vám jen stačí ho opláchnout od mydlinek. Když jsme u toho mytí, myčka je super přístroj, ale nádobí je v ní pak mokré a je potřeba ho nechat vysychat, než ho dáte do police.

iZdroj fotografie: Pxhere

Existuje ale další metoda vysušení. Po dokončení cyklu otevřete dveře myčky a pověste přes ně ručník. Pak je zase zavřete a nechte stát. Ručník nasaje veškerou přebytečnou vlhkost a nádobí bude prakticky suché. Taky vás otravuje mytí plastových nádob od mastných skvrn? Nalijte dovnitř vodu, trochu saponátu a vložte papírový ručník. Nádobu zavřete a pořádně s ní zatřeste. Papír nasákne olej a už stačí jen vypláchnout zbytek.

Sušení houbičky a čištění hřebenu

Houbička na nádobí prakticky nikdy neuschne na běžném odkapávači. Většinou jen leží v loužičce vody, lepší je věšák. Dalším řešením je ale houbičku nastřihnout, takže se dá navléknout na vodovodní kohoutek. Díky tomu bude stále po ruce a voda z ní bude odkapávat přímo do dřezu. Z hygienických důvodů byste měli také čistit hřeben, nejen od vlasů. Zachytává se na něm kůže a také zbytky kosmetiky. Naštěstí to má snadné řešení

iZdroj fotografie: Pxhere

Do dřezu nebo misky nalijte vodu s jedlou sodou a šamponem a ponořte do roztoku všechny hřebeny a kartáče. Po půl hodině je vydrbejte od veškeré špíny, pak opláchněte normální vodou. Domácnost je plná možností, jak uplatnit prostou chemii a reakci látek, obvykle není třeba utrácet peníze za drahé průmyslové čističe. Ty navíc obsahují mnoho složek, které nejsou pro náš organismus úplně příjemné, a přílišné čištění jen podrývá imunitní systém.

Baví vás uklízení, nebo je to nutné zlo?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články