Oblíbený test psychologů zvládlo jen 5 % populace: Dokážete na obrázku najít třetí osobu za méně než 10 sekund?

Pohled na jezero může skrývat nejedno tajemství. Zde hladinu pozoruje mladá dvojice. Jenže ve scenérii se důmyslně skryl ještě někdo a nedá svou přítomnost lacino.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Zatímco rybník je lidským dílem, jezero je přirozená vodní nádrž vyplněná vodou. Většina z nich má spíše skromnou velikost, přesto hrají nezanedbatelnou roli coby složka hydrosféry. Současně také pozitivně ovlivňují nejen své nejbližší okolí. Existují ale samozřejmě i naprostí obří, jako třeba Bajkal. Největším systémem navzájem propojených jezer na světě jsou pak Velká jezera nacházející se v Kanadě. Jezera ovšem objevujeme i na dalších planetách, například Saturnu.

Největší plocha a největší síť

Mnohdy se skrývají pod povrchem těchto těles, jen je nevyplňuje voda. Severní Amerika je pak kontinentem s největším poměrem rozlohy jezer k vlastní pevnině. Tamní jezera zabírají jednu padesátinu jejich celkové rozlohy. Země jezer se ovšem tradičně říká Finsku, kde tyto vodní plochy zabírají 10 % území celého severského státu. Povodí řeky Jenisej zahrnuje asi 100 000 jezer. Teď zaměřte svou pozornost na obrázek s jezerem. Najdete zobrazenou osobu, nebo vám unikne?

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Největším sladkovodním útvarem na světě je Bajkal, jezero v jižním regionu východní Sibiře. Je to také nejstarší a nejhlubší jezero světa. Odhadované stáří je 25–30 milionů let, největší hloubka pak 1 642 metrů. Žije v něm celkem 1 200 druhů živočichů, z nichž 2 třetiny se vyskytují pouze zde. Geologicky jde o hlubokou propadlinu na rozhraní dvou tektonických desek. Do Bajkalu také ústí asi 336 řek a říček, terén dále nabízí množství horkých pramenů.

pes uši oko

Obtížná vizuální hádanka trápí lidi již celá staletí. Za tu dobu ji zvládlo vyřešit jen 5 % lidí. Zvládnete to?

Malá, mrtvá a vysychající

Jezera najdeme i v Antarktidě, například Vandu. Nejníže položené jezero na světě je Mrtvé moře, které se nachází 417 metrů pod obecně uznávanou hladinou moře. Malá jezera ovšem nežijí věčně. Malý podíl srážek vede k tomu, že vyschnou nebo se změní v bažinu. Jezero Eyre v Austrálii někdy zcela vyschne, po vydatných deštích ale zabere plochu až 15 000 km². V zemi Palau najdete jezero Jellyfish (medúza), které je domovem asi 2 milionů těchto tvorů.

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Vidíte ty nožičky tvořené kmenem stromu? Celý obraz je miminko. Většina lidí se zaměří na detaily a třetí osoba zabírající praktický celý prostor jim unikne. Řešení podobných hádanek vyžaduje opravdu velkou všímavost a také schopnost podívat se na věci z různých úhlů.

Jak moc vám dala iluze zabrat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články