Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit

Když se náš partnerský vztah dostane na bod mrazu, většinou si říkáme, že další už bude mnohem lepší, že nezopakujeme stejné chyby. Jenže šance je malá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Problém je, že tato předsevzetí a představy vezmou obvykle rychle za své. Podle psychologů změna automaticky neznamená, že nový vztah bude fungovat jakkoli lépe. Nejspíš skončí úplně stejně jako ten předchozí. Jenže není všechno ztraceno a změna možná je. Věda dává ovšem jasně na srozuměnou, že ve skutečnosti až tak nezáleží na vašem partnerovi, protože dynamika a mechanismy vztahu jsou do značné míry fixní.

Jak spravit rozbité randění

O nalezení způsobu nápravy špatně vedených vztahů se pokusil výzkum na univerzitě v Albertě. Vědci podrobně analyzovali data od skupiny 554 dobrovolníků, studie probíhala od roku 2008. Badatelé rozebrali různé stránky každého vztahu jako celkovou spokojenost či otevřenost k partnerovi, a to ve 4 různých obdobích vztahu. Konkrétně rok před koncem jednoho vztahu, pak poslední rok tohoto vztahu, první rok nového vztahu a také rok poté. Jaké jsou výsledky jejich bádání?

iZdroj fotografie: Pixabay

Celková dynamika vztahu je velmi podobná. Když totiž začneme nový vztah, je všechno naprosto úžasné (lze se také setkat s pojmem sexuální fascinace). Je to tzv. líbánková část, kdy se snažíme protějšek nezahrnovat do každodenních povinností, jako jsou třeba domácí práce. Ovšem tato zářivá fáze musí neodvratně skončit. A když ten moment nastane, vracíme se obvykle do stejných rutin jako ve všech předchozích vztazích, které jsme kdy měli.

Odchod ze vztahu při vychladnutí

Tehdy se obvykle posouváme k dalšímu vztahu, protože romantika najednou vymizela a celé to krásné zhořklo. Stinnou stránkou je, že se zkrátka nepoučíme z vlastních chyb. A jakmile nabereme z předchozích vztahů negativní emoce, neseme si je do veškerých následujících vztahů – je to jako choroba. Protože naše osobnost a naše osobní problémy ovlivňují dlouhodobý úspěch každého nového vztahu, který začneme. Další rozchody nepřinesou ideální protějšek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozitivní skutečností je, že nám nikde není osudem pevně určeno trpět. Naše vztahy začínají a probíhají obdobně kvůli našim vnitřním nastavením a návykům. Například – což potvrdila další studie – pokud jsme hodně neurotičtí, má to výrazně negativní dopad. Proto nedoufejme, že se naše vztahy změní, pokud nezačneme kultivovat a měnit naše vlastní osobnosti. Chovat se stále stejně a doufat v jiný výsledek je totiž jeden ze znaků šílenství.

Jak začít se změnou v přístupu?

V první řadě je potřeba si ujasnit, zda jsou naše očekávání ohledně vztahu realistická. Zaplaveni endorfiny velmi rádi podléháme fantaziím. Jenže není například v lidských silách být neustále v dobré náladě. Když přijde na problémy, je třeba přijmout odpovědnost za svou část – zapomeňme na výmluvu „to není můj problém“. V každém vztahu existují dvě pravdy, protože dialog je o dvou stranách a vztah o dvou lidech. Svéprávných lidech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vyskytnou strachy a obavy, je třeba se dopátrat jejich kořenů, které napoví, proč reagujeme, jak reagujeme. Nakonec třeba zjistíme, že problémy nejsou vůbec o partnerovi, ale souvisí s něčím z naší minulosti. Pak je na tom potřeba zapracovat a navštívit například psychologa. Hlavní věc je nebát se komunikovat. Skrývání emocí, potlačování pocitů a názorové souboje jsou velmi spolehlivou cestou jak ke konci vztahu, tak k vlastním emočním jizvám.

Jaké partnerské problémy jsou podle vás nejčastější?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články