Klidné usínání a příjemné vstávání: Psycholog prozradil, co způsobuje noční úzkostné stavy a jak se jich zbavit

Podle odhadů Americké spánkové asociace zažívá 10–30 % dospělých chronickou nespavost nebo jiné potíže spojené se spánkem. Častým znakem je také problém s usínáním.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Právě obtíže s usínáním jsou jedním z nejčastějších problémů. Studie univerzity v Oxfordu zjišťuje, že tohle je klíčový rozdíl mezi nespavci a jedinci z kontrolní skupiny, kteří se spánkem problém nemají. Pokud má někdo potíže s usínáním, obvykle se více soustředí na obavy a problémy, na rozdíl od zdravých, kteří dokáží tak nějak nemyslet na nic. Vtipné přitom je, že mnoho z nás má zkušenost s blaženým usnutím před televizí, ale v posteli máme problémy.

Rušivé obavy a nervozita

U televize nebo s knížkou v ruce někde mimo lože není problém se ponořit do spánku. Jenže jakmile se přesuneme do postele, jen ležíme naprosto bdělí a zahlcení různými myšlenkami. Tento zcela klasický scénář vlastně shrnuje hlavní důvod, proč máme po celou noc hlavu plnou obav. Nemáme totiž žádné rozptýlení. Během normálního pracovního dne je náš mozek zaměstnán mnoha úkoly, informacemi a údaji. Je přitom jedno, zda jde o práci, nebo zábavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete jíst večeři, povídat si s rodinou, hrát na počítači nebo se dívat na seriály. Za všech těchto okolností je mozek zaměstnán, hlavně při plánování, rozhodování a dalších potenciálně riskantních věcech. Jakmile ale padnete na polštář a zhasnete světla, vaše mysl je zcela volná a soustředěná cele sama na sebe. V ten moment se bude buď rozčilovat nad tím, co se stalo v minulosti, nebo obávat věcí budoucích. Tohle jsou hlavní prameny veškerých obav.

Marná snaha s obavami bojovat

Psychologové si stále více uvědomují, že nejméně efektivní způsob vyrovnání se s těmito myšlenkami je snaha s nimi bojovat. To jen posiluje jejich význam, takže se budou v hlavě držet o to déle. Naopak je potřeba je vzít na vědomí, přijmout jejich existenci a postupně je nechat odplout. Pokud máte obavy ohledně uplynulého dne, je praktické napsat je co nejpravdivěji do deníku, ještě než se odeberete do ložnice.

Několik badatelů zjistilo, že insomniaci, kteří tohle provedou právě před spaním, usínají obecně dříve. Je to způsob, jak svoje obavy jasně pojmenovat a aspoň částečně je dostat z vlastní hlavy někam ven. Pak je pro mysl lehčí se od těchto myšlenek odpoutat a ulevit si. Pro mnoho lidí jsou však hlavní obavou nikoli věci, které udělali, ale to, co všechno potřebují udělat do budoucna. Právě z toho důvodu je pro nespavost nejhorší neděle večer.

Hrůzný týden plný povinností

Už jen představa všech deadlinů a čekajících úkolů nás dokáže naplnit obrovským strachem. Pokud je to i váš případ, existují důkazy, že i tady pomůže dostat myšlenky na papír a ulehčit tak přeplněné hlavě. Během výzkumu v roce 2018 byli účastníci ve spánkové laboratoři požádáni o tento krok. Za pět minut měli buď sepsat všechno, co za ten den udělali, nebo naopak nutné plány pro několik následujících dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě skupina, která sepsala své plány, usínala obecně rychleji. Tento jasný plán místo duševního přežvykování o nedokončených věcech je klíčovou aktivitou. Obecně vzato výzkumy ukazují, že obavy a nervozita jsou běžným lidským sklonem. A místo snahy tohle potlačit je mnohem lepší plánovat dopředu, aby mozek mohl tyto obavy vypustit. Vaše mysl se pak může vydat do říše snů na mnohem klidnějších vodách a bez obav.

Jaké problémy se spánkem vás během pandemie trápí nejvíc?

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články