Jedna z nejtěžších vizuálních hádanek na světě: Většina lidí u ní začíná pochybovat o své inteligenci. Najdete schovaného chameleona?

Tito plazi jsou velmi podivní tvorové, skoro jako by pocházeli ze zcela jiného světa. Největším zástupcem jejich rodiny je chameleon obrovský.

Hledání skrytého chameleona i Zdroj fotografie: Informe Brasil
                   

Jejich pohyb je rozvážný a trhaný. Už to se v přírodě stává dobrým maskovacím mechanismem. Zvířata se slabším zrakem si je pak pletou s chvěním listí ve větru. Ocas se jim dokáže ovinout kolem mnoha věcí, používají ho tedy jako pátou končetinu. Každé jejich oko se také dokáže koukat jinam, jsou na sobě zcela nezávislá, obě také pokrytá šupinami. Tento plaz tak zaměří kořist prakticky z jakéhokoli směru, nemusí přitom vůbec otáčet hlavou.

Jazyk delší než tělo

Jen co se něco dostatečně přiblíží, uloví to vystřelením jazyka. Ten je ještě delší než celé tělo chameleona včetně ocasu. Prsty chameleona jsou srostlé takovým způsobem, že ve výsledku stojí dva prsty proti třem. Pracky jsou vlastně takové kleštičky, které poskytují vynikající úchop pro pohyb ve větvích. Nejstarší známý chameleon pocházel velmi dlouhou dobu z českého území. Teď napněte celou svou pozornost a najděte jednoho chameleona na obrázku.

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Tento druh žil před 23 miliony let, ale aktuálně je tento rekord dávno překonán. Fosilie z Číny jsou totiž 2,5krát starší. Chameleoni jsou pověstní svou dovedností měnit barvy, ve způsobu ale panují nepřesnosti. Děje se tak pomocí stěhování pigmentu v kůži. Oproti zajetému přesvědčení to však nedělají pro splynutí s okolním prostředím. Je to zkrátka důsledek fyziologických procesů a také vyjádření jejich vnitřního rozpoložení. Barví se prostě podle nálady.

Čech prý vyfotil kozu, vůbec nikdo mu ale nevěří, protože na fotce nejde vidět. Dokážete ji najít za méně než 30 sekund?

Různé barvy pro různé situace

Chameleon má tak odlišnou barvu při pobytu na sluníčku, ve spánku nebo při jídle. Samička jí zase vyjadřuje ochotu k páření, případně pomocí barev hrozí predátorům. Díky perfektní kvalitě zabarvení se může tento plaz i přes poměrně slušnou velikost stát prakticky neviditelným. Samci jsou většinou rezavohnědí, samice zase zelené. Jen během rozmnožování se jim pak na kůži objevuje jasně červená kresba. Pokud stále tápete, tady máte řešení optické výzvy.

iZdroj fotografie: Informe Brasil

Celkově žije tento druh zvířat velmi samotářsky. Mají jeden svůj oblíbený strom, který opouští jen sporadicky. Loví během dne, samice zahrabe vejce do půdy a pak o ně pečuje. Dobře schovaný chameleon v tomto papouščím království dá zabrat i zkušeným řešitelům hádanek. Abyste své pátrací dovednosti a cit pro detail vylepšili, zkoušejte pravidelně různé vizuální výzvy, výborně stimulují váš mozek.

Za jak dlouho jste ho objevili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články