Až 98 % lidí se domnívá, že mezi lamami ne obrázku není žádný rozdíl. Jedna z nich vyčnívá, vidí to ale jen 2 % nejbystřejších jedinců

Lamy se kupodivu dají zařadit do kategorie domácích mazlíčků. Jsou totiž nejen krásné, ale také společenské, učenlivé a velmi zvídavé. Hodí se k dětem, a navíc neplivou.

Optická hádanka s lamou i Zdroj fotografie: Freshers Live
                   

Nudíte se? Kupte si místo psa lamu. Jde o věrné a tiché společníky, a díky původu v drsných Andách je můžete celoročně chovat venku. Jakmile je trochu vycvičíte, rády povozí na hřbetu vaše děti, pomohou táhnout vozík nebo mohou asistovat lyžařům. U nás většinou lamu považujeme za exotické zvíře, na západě Evropy je však brána normálně, jako například kůň. Lamu krotkou si člověk totiž ochočil a domestikoval už před tisíci lety, chová se pro maso a vlnu.

Krása andských lam

Porost zvířete se stříhá jednou za dva roky. Z lamí vlny se pletou přehozy, svetry, deky i pláště, všechny vysoce ceněné pro kvalitu a odolnost. V Evropě se však lama hlavně v poslední době ujala nejen pro užitek. Našla si totiž své místo i jako domácí společník. Je totiž celkově velmi inteligentní a učenlivá. K domestikovaným druhům patří také alpaka s cennější vlnou. Teď ale soustřeďte pozornost na obrázek, protože jedna lama se na něm odlišuje. Která to je?

iZdroj fotografie: Freshers Live

Rostoucí obliba chovu lam vede také ke vzniku specializovaných farem. U nás je jednou z nich například Bukov na Rokycansku. Lama je obvykle vysoká cca 1,2 metru, dorůstá váhy kolem 150 kilogramů. Samec se při dobré péči může dostat až na 200 kilo. Obecně jde o otužilá a současně dosti nenáročná zvířata. Prakticky po celý rok se tak dají chovat ve venkovním výběhu. Mezi jarem a podzimem pak stačí jen dřevěný přístřešek proti počasí.

Hádanka s logickou chybou, kdy si chlapec hraje v pokoji

Na obrázku je chyba, bez IQ 120 si ji ale nelze všimnout. Jste dostatečně chytří na to, abyste ji našli?

Na zimu i přes léto

Lamy totiž pochází z drsných horských podmínek jihoamerických And. V letním horku se rády zdržují ve stínu stromů. Na zimu pak na farmách mívají zděnou stáj. V Andách jsou ovšem jejich podmínky výrazně tvrdší. Jejich základní potravu tvoří zelená píce, v zimě je to pak kvalitní seno, které je třeba mít stále k dispozici. Doplňky krmiva jsou především okopaniny a mrkev, pak ještě jádroviny. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešního rébusu.

iZdroj fotografie: Freshers Live

Na zpestření lze lamám podávat kousek tvrdého pečiva, ne ovšem více jak plátek chleba nebo rohlík denně. Případně vařené brambory nebo zbytky ovoce – nikdy však ne plesnivé. Odlišně barevný nos u jedné z lam je opravdu těžké najít. Jestli jste si s optickou hádankou neporadili, nic si z toho nedělejte, vyzkoušejte další podobné úlohy, spojíte tak příjemné s užitečným. Nejen, že si užijete zábavu, ale navíc procvičíte svůj mozek.

Jak rychle jste zvíře rozeznali?

Zdroj: FreshersLive
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články