Až 98 % lidí se domnívá, že mezi lamami ne obrázku není žádný rozdíl. Jedna z nich vyčnívá, vidí to ale jen 2 % nejbystřejších jedinců

Lamy se kupodivu dají zařadit do kategorie domácích mazlíčků. Jsou totiž nejen krásné, ale také společenské, učenlivé a velmi zvídavé. Hodí se k dětem, a navíc neplivou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nudíte se? Kupte si místo psa lamu. Jde o věrné a tiché společníky, a díky původu v drsných Andách je můžete celoročně chovat venku. Jakmile je trochu vycvičíte, rády povozí na hřbetu vaše děti, pomohou táhnout vozík nebo mohou asistovat lyžařům. U nás většinou lamu považujeme za exotické zvíře, na západě Evropy je však brána normálně, jako například kůň. Lamu krotkou si člověk totiž ochočil a domestikoval už před tisíci lety, chová se pro maso a vlnu.

Krása andských lam

Porost zvířete se stříhá jednou za dva roky. Z lamí vlny se pletou přehozy, svetry, deky i pláště, všechny vysoce ceněné pro kvalitu a odolnost. V Evropě se však lama hlavně v poslední době ujala nejen pro užitek. Našla si totiž své místo i jako domácí společník. Je totiž celkově velmi inteligentní a učenlivá. K domestikovaným druhům patří také alpaka s cennější vlnou. Teď ale soustřeďte pozornost na obrázek, protože jedna lama se na něm odlišuje. Která to je?

Rostoucí obliba chovu lam vede také ke vzniku specializovaných farem. U nás je jednou z nich například Bukov na Rokycansku. Lama je obvykle vysoká cca 1,2 metru, dorůstá váhy kolem 150 kilogramů. Samec se při dobré péči může dostat až na 200 kilo. Obecně jde o otužilá a současně dosti nenáročná zvířata. Prakticky po celý rok se tak dají chovat ve venkovním výběhu. Mezi jarem a podzimem pak stačí jen dřevěný přístřešek proti počasí.

Hádanka s logickou chybou, kdy si chlapec hraje v pokoji

Na obrázku je chyba, bez IQ 120 si ji ale nelze všimnout. Jste dostatečně chytří na to, abyste ji našli?

Na zimu i přes léto

Lamy totiž pochází z drsných horských podmínek jihoamerických And. V letním horku se rády zdržují ve stínu stromů. Na zimu pak na farmách mívají zděnou stáj. V Andách jsou ovšem jejich podmínky výrazně tvrdší. Jejich základní potravu tvoří zelená píce, v zimě je to pak kvalitní seno, které je třeba mít stále k dispozici. Doplňky krmiva jsou především okopaniny a mrkev, pak ještě jádroviny. Jestli stále tápete, tady je řešení dnešního rébusu.

Na zpestření lze lamám podávat kousek tvrdého pečiva, ne ovšem více jak plátek chleba nebo rohlík denně. Případně vařené brambory nebo zbytky ovoce – nikdy však ne plesnivé. Odlišně barevný nos u jedné z lam je opravdu těžké najít. Jestli jste si s optickou hádankou neporadili, nic si z toho nedělejte, vyzkoušejte další podobné úlohy, spojíte tak příjemné s užitečným. Nejen, že si užijete zábavu, ale navíc procvičíte svůj mozek.

Jak rychle jste zvíře rozeznali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články