Test zdravého zraku: Kdo nenajde na obrázku odlišnou kostku, měl by si zajít k očnímu

Hra v kostky nemusí spočívat jen v čisté náhodě. Hlavně tehdy, když zasednete k partii vybaveni setem římských kostek. Ty se totiž od těch, které užíváme dnes, docela liší.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Vědci z Kalifornie podrobili starověké kostky z archeologických nálezů pečlivému rozboru. Vyšlo jim, že lidé dřív nevěřili nijak moc na matematickou pravděpodobnost, ale vůle bohů pro ně byla prakticky středobodem života. Právě to podle nich ovlivnilo výsledek každého hodu kostkami. Nepřekvapí také, že hrací kostky jsou staré prakticky stejně jako hazardní hraní samo. Historik Sofoklés jejich objev připisuje Palamédovi, který si tak krátil čas při obléhání Tróje.

Archeologický spor

Současní archeologové však se svým dávným kolegou nesouhlasí. Hůře zpracované varianty kostek totiž už našli i v hrobech z doby 3 000 let před Kristem. Najdeme je i v povodí Indu a regionech staré Mezopotámie. Designové předchůdce, tedy jakési protokostky, musíme hledat v ohlazených nebo jinak opracovaných obratlích zvířat. Dalšími surovinami byly kloubní články a záprstní kůstky. Teď se však pozorně podívejte na obrázek a najděte jednu podivnou kostku.

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Zmíněné kosti svým tvarem perfektně vyhovovaly zamýšlenému použití. Tím bylo – pro někoho asi překvapivě – to samé, k čemu kostky používáme dnes. Šlo o projev náhody. Metoda byla lhostejná. Kostky mohly být vytřeseny z váčku, vyloveny z kotle nebo hozeny z dlaně na bronzový tác. Ve všech případech ale šlo o projev vůle bohů. Oni byli totiž všemohoucí a svou silou dovedli ovlivnit osudy a stanovit pořadí, rozmístění, hodnoty a další věci.

Je váš zrak v pořádku? Okamžitý test ukáže, jak na tom ve skutečnosti jste! Zabere pouze 10 vteřin

Od výkladu k vlivu

Že šlo hlavně o věštění, na tom se shodlo více expertů. Problém je ovšem s dobou prvních úprav kůstek a také zdobením symboly. Důvodem bylo možná zpřístupnění výsledků věštby širšímu publiku. Například naleziště Skara Brae ukazují na „věštecké kostky“ už z roku 3 100 před Kristem. V Číně se první popsané kostky vyskytují až kolem roku 600 před Kristem. Jestli stále tápete v rébusu, tady máte řešení dnešní hádanky.

iZdroj fotografie: Woman Tiscali

Pak už je to snadné. Protože od vrhu k odhalování osudu je jen krok ke snaze ho ovlivnit. Tedy zkusit, jestli další hod stejnými kostkami dopadne hůř, nebo lépe. A na to se z dalších pozic dá velmi dobře sázet. Jedna kostka se sedmi tečkami v takové záplavě se oku lehce ztratí. Přesto není na škodu svůj zrak a logické dovednosti trénovat pomocí podobných cvičení.

Jak se vám vedlo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články