Tatínku klid, syn je váš. To bude asi bombajskou krví. Případ vzácné krevní skupiny hýbe světem

Existují čtyři nejběžnější krevní skupiny, konkrétně A, B, AB a pak ještě 0. Za rok to bude 70 let, co byla objevena extrémně vzácná skupina známá jako bombajská krev.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento vzácný typ krevní skupiny je dlouhodobě v hledáčku celého bombajského zdravotního systému. Jako u všech vzácných sloučenin je poptávka obrovská, zatímco nabídka výrazně pokulhává. Tuto krev poprvé objevil doktor Y. M. Bhende a stalo se tak v roce 1952. Každá do té doby známá skupina obsahuje antigen, který určuje, s jakou další skupinou nebo skupinami si krev rozumí. Bombajské krvi se také říká hh, tento antigen postrádá a je kompatibilní se všemi ostatními.

Vzácná v Indii, ve světě vzácnější

V globálním měřítku se bombajská krev vyskytuje s frekvencí jednoho případu na 4 miliony lidí. V jižní Asii, konkrétně v Indii, jsou šance o něco lepší, výskyt je zde u jednoho ze 7–10 tisíc lidí. Dr. Arun Thora, vedoucí indické státní transfuzní rady, to přisuzuje komunitním svatbám a genetickému křížení. Tento typ krve je dědičně podmíněn a sdílení předků mezi Indy, na Srí Lance nebo v Pákistánu vedlo k vyššímu výskytu právě v tomto regionu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bombajská krevní skupina může být odhalena jen při testování na přítomnost antigenu H, často bývá zaměňována se skupinou 0. Rozdíl je v tom, že 0 má antigen H, zatímco hh skupina nikoli. Absence antigenu H neznamená, že člověk trpí nějakým imunitním problémem nebo že je náchylný k nemocem. Množství hemoglobinu, krevních destiček i bílých a červených krvinek se neliší od zbytku populace. Potíže ovšem nastávají během transfuzí.

Velmi omezené množství dárců

Studie z roku 2015 zjistila, že jedinci s tímto typem krevní skupiny mohou dostat jen krev vlastní, případně právě jinou bombajskou, která je extrémně vzácná. Kteroukoli další skupinu jejich tělo nejspíš odmítne. Na druhé straně oni sami mohou poskytnout krev člověku s libovolnou skupinou. Neoficiální registr v Indii uvádí více jak 350 dárců, ovšem aktivních je vždy jen 30 z nich. Tato krev totiž obvykle není skladována v krevních bankách – kvůli vzácnosti a krátké životnosti darované krve.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kdykoli tedy dojde k požadavku právě na tuto skupinu, je dárce potřeba velmi urgentně. Často je nutné krev převézt z města do města, autem nebo letecky. Výkyv směrem nahoru v poptávce je velmi náhodný a nepředvídatelný. Vzhledem k vzácnosti výskytu a skutečnosti, že je potřeba čerstvá krev, je také otázkou dopad takového režimu na zdraví samotných dárců. Slyšeli jste někdy o někom s touto vzácnou krevní skupinou?

Zdroj: IndianExpress

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články