Anna (40 let) provedla experiment se svou pletí: Celý 1 měsíc si nemyla obličej. Byla překvapená, co se s ní stalo

Očista pokožky na obličeji je tak samozřejmá věc, že o ní ani neuvažujeme. Například ve sprše se tomu prakticky nelze ani vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho dívek, které se vrací domů z restauračních a jiných zařízení, čelí při značné únavě dilematu. Obětovat čas na smytí make-upu a ukrátit si tak spánek, nebo jít spát hned. Pokud se rozhodnou pro druhou možnost, čeká je časem nepříjemné překvapení. Kromě skvrn na polštáři také pupínky, záněty a celkově suchá pleť. Člověk je tvor experimentující, došlo tedy na pokus. Dopady potvrzuje i Cynthia Cobb.

Jak to bude vypadat, řekla si reportérka

Během roku 2013 se právě tohle rozhodla podrobně prozkoumat 40letá londýnská reportérka Anna Pursglove. Po celý měsíc si na kůži obličeje nanášela běžně nový make-up, a přitom si ho neomývala. Nakonec byla podrobně vyšetřena na dermatologii. Zde nejmodernější přístroje odhalily několik změn. V první řadě odumřelé kožní buňky, odpadlé částice a ucpané póry prakticky zablokovaly přístup kyslíku. Celá pokožka tak byla velmi suchá a hrbolatá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejen, že kompletně vyschla vrchní vrstva epidermis, ale došlo také k narušení přirozeného procesu obnovy kůže. A levá strana obličeje, na které reportérka spala, trpěla ještě násobně víc. Přestože je jí teprve 40, na obličeji jí přibylo značné množství vrásek. Ty už přítomné se na nejsušších místech pokožky – kolem očí, úst a na tvářích – ještě prohloubily. Proměnou k horšímu neprošlo pouze čelo, kde je sekrece celkově vyšší.

Výrazné a ohraničené zarudnutí

Annina pleť neměla normálně žádné sklony k rudnutí. Absence očisty ale přivodila výrazné zarudnutí konkrétních částí – hlavně nosu a tváře – a to asi o 8 % více, než je u žen jejího věku běžné. Zbytky kosmetiky se totiž dostaly až pod kůži a přítomným alergenům tak blokovaly možnost dostat se ven. Současně se staly překážkou pro hydratační složky, které daná kosmetika také obsahuje. Právě proto došlo v místech nanášení k podráždění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Póry se zvětšily o 5 %, protože špína uvnitř je jednoduše vlastním objemem roztáhla. Během 10. dne pokusu se Anna musela navíc poradit se svým očařem. Zbytky řasenky jí totiž v oku způsobily zánět. Dle soudu dermatologa se po pokusu zvýšil biologický věk Anniny kůže o 10 let. K její úlevě byly veškeré změny zvratné. Stačilo se tedy vrátit do původního režimu, a reportérka vypadala prakticky stejně jako před zahájením pokusu.

Na vině také prostředí města

Většinu problémů dle expertů způsobilo hlavně znečištěné ovzduší hlavního města. Na kůži se totiž volně usazovaly částice prachu, což vedlo k tvorbě volných radikálů. Ty spolehlivě ničí kolagen a elastin, které mají na starosti mladistvý vzhled naší pokožky. Hlavně ve městech se tedy rozhodně nevyplatí pravidelné mytí obličeje podceňovat. A nepomáhá-li normální voda, opatřete si některé speciální prostředky či odličovadla. Váš obličej bude spokojený.

I tady se vyplatí zachovávat míru. Přílišné čištění také nebude mít pozitivní dopady. Kromě suchosti a dehydratace můžete docílit zvýšené citlivosti vlastní kůže. Ta má totiž přirozenou vrstvu mastnoty, která funguje jako základní štít. Mnozí se myjí příliš pilně a chtějí se této vrstvy zbavit. Epidermis se ale přirozeně brání a produkuje mazu ještě víc. Naslouchejte proto vlastnímu tělu a řiďte se podle jeho reakcí.

Co nejhoršího se vám na obličeji vyklubalo?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články