Ačkoli to může někomu znít divně, hádanka je vlastní, specifický žánr lidové slovesnosti. A jako taková v sobě obsahuje trochu víc, než jen malou kratochvíli.
Hádanky se vyskytují jak samostatně, tak i v rámci větších slovesných celků. Poměrně časté jsou například hádanky v rámci pohádek nebo jiných příběhů. Jenže tento krátký útvar krom prověření důvtipu hadače předává také celkovou zkušenost světa. Obsahuje společenské názory, stereotypy a další tradice své doby. Z hádanek – a správných odpovědí – tak lze poznat způsob i způsob myšlení určité epochy.
Dárek od čarodějnice pro prince
Bylo nebylo, vydal se princ Krasoň na dalekou cestu najít si nevěstu. Léto už končilo, když narazil na chaloupku, ve které žila stará čarodějnice. Znavený princ se zeptal, zda může přenocovat. Čarodějnice ho vřele přivítala, nabídla mu nocleh i něco k jídlu. Když se další den ráno chystal k odjezdu, dala mu dárek v podobě čarovné tuniky, který ho měla během další cesty za jeho vyvolenou spolehlivě ochránit.
„Přijde čas, kdy narazíš na širokou řeku bez mostu. Jedinou cestou dál bude ji přeplavat. Tato tunika tě ochrání před utonutím.“ Princ se pak vydal opět na cestu. Uplynulo sto dní a nocí, než se dostal k řece, před kterou ho čarodějnice varovala. Jenže nakonec se ukázalo, že očarovanou tuniku nebude vůbec potřebovat a překážku stejně překoná. Co se stalo, že princ dar od laskavé čarodějnice nakonec vůbec nepoužil a neskončila ani jeho výprava?
Záhady množení králíků
Farmář chová králíky ve třech barevných králíkárnách na dvorku. Jedna je červená, další žlutá a třetí zelená. Až donedávna bylo králíků v zelené dvakrát tolik co ve žluté. Pak vzal farmář pět králíků s králikárny na levé straně a věnoval je místní škole. Vzal také polovinu zbývajících králíků, kteří v levé králíkárně zbývali, a umístil je do té červené. Dovedete z těchto operací a přesunů vydedukovat, jakou barvu měla levá králíkárna?
Co se stalo s princem a dárkem?
S odpověďmi začneme od pohádkového příběhu. Princ Krasoň se vypravil za nevěstou během pozdního léta a k čarodějnici dorazil v září. Po noclehu a obdarování tunikou mu trvalo sto dní, než se dostal až k řece. To znamená, že když k ní dorazil, bylo to uprostřed zimy. Voda zamrzla a on i s koněm jednoduše přešli na druhou stranu. Nepotřeboval tedy tuniku, protože se ani nenamočil a celá řeka byla místo vody jedním velkým mostem.
Jakou barvu má králičí domeček?
Levá králíkárna je žlutá. Jak víme od začátku, v zelené jich bylo na začátku dvakrát tolik co ve žluté. To znamená, že jich tam byl sudý počet. Poté, co farmář z levé králíkárny odebral pět kousků, zbývající počet byl také sudý (vychází to ze skutečnosti, že je bylo možné dělit dvěma). Tudíž před odebráním pěti měla levá králíkárna lichý počet králíků. Levá tudíž nemůže být zeleně natřená. A na základě informací nemůže jít ani o červenou.
Slovo „hádanka“ je velmi staré a jeho původ lze hledat v indoevropských jazycích. V sanskrtu znamená gátha píseň. Ve staroslověnštině se užívalo slovo gadeti neboli hovořit a rozmýšlet. Do doby národního obrození se pro hádanku používal termín pohádka. Stálou tradicí některých zemí jsou i hádankářská utkání. Byla populární v Indii, Talmud jeden takový líčí a odkazy na ně najdeme i v arabských textech.
Jak jste pochodili s králíky a princovou výpravou?