Není to nesmysl, opravdu v zimě více přibíráte. Vědci prozradili, jak začít nový rok s vysněnou postavou

Lidé si kolikrát stěžují na to, jak během zimy, respektive hlavně Vánoc, vždycky přiberou. Ostatně různé sešlosti a opakované hýření je velmi znatelný viník tohoto procesu.

i Zdroj fotografie: Depostiphotos
                   

Za nabranými kily je toho trochu víc než jen přecpání se na jednom vánočním večírku. Do hry se totiž zapojuje nedostatek slunečního světla a mechanismy určené pro přežití. Nárůst váhy je tak skutečný a je docela složité se mu vyhnout. Následující pohled do zákulisí změn organismu během zimy vám pomůže se na toto období dobře připravit. A i když váhu stejně naberete, aspoň budete vědět, co všechno za tím stálo.

Posílení metabolismu a ukládání tuků

Během zimních měsíců dojde v našem metabolismu ke zřetelnému vylepšení. Důvodem je potřeba těla stabilizovat vlastní teplotu přes vnější pokles. Z toho důvodu potřebujeme více potravy, neboť jsme více „energeticky zdaněni“. Máme proto větší chuť k jídlu a také si vybíráme na živiny bohatší pokrmy a pochutiny. Jestli se chcete tloustnutí vyhnout, držte se v teplém domácím prostředí, kde tělo nebude muset využívat zdroje navíc.

iZdroj fotografie: Pxhere

Naše tukové buňky reagují velmi pozitivně na sluneční světlo. Ty, které jsou nejblíže kůži, se při vystavení světlu zmenší, a uloží tak méně tuku. Na druhé straně právě nedostatek světla posiluje jejich schopnost tuky ukládat. Řešením je pohybovat se v zimě na slunci, jak jen to jde. Vstaňte dřív, abyste svitu chytili víc, a užívejte si více času na čerstvém vzduchu. Vymáčkněte zkrátka z každého dne tolik přirozeného světla, kolik jen jde.

Zahřátí jídlem a příprava na hibernaci

Jako lidé jsme podobní medvědům, a to více, než si vůbec uvědomujeme. Stejně jako oni se totiž během zimních měsíců snažíme spát. Naše instinkty přichází ke slovu a zkoušíme nastřádat co nejvíc kalorií, abychom takovou hibernaci přežili. Někde uvnitř je zkrátka stále ten zvířecí instinkt. Uvolněte se, proti tomuhle se nedá nic dělat, jen se zachumlejte a na toho medvěda si klidně zahrajte. Ideálně s šálkem horké čokolády a knížkou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Venkovní mráz spouští některé změny v našem chování a jídlo je cestou, jak se přirozenou cestou zahřát. Jakmile totiž tělo tráví, dochází ke generování tepla. Dá se pomoci tím, že budete jíst více jídla, které zažíváním prochází delší dobu, takže bude fungovat jako dlouhodobější palivo. Zvláštní zmínku si zaslouží banány, protože jsou plné hořčíku a vitamínu B, což vám s regulací tělesného tepla opravdu pomůže.

Ospalost a méně tělesného pohybu

Nedostatek denního světla při zkracování dne ovlivňuje během zimy také hormonální rovnováhu. Naše šišinka na to reaguje zvýšenou produkcí melatoninu, který odpovídá za náš spánkový cyklus – proto jsme v tomto čase více ospalí. Zvýšení hladiny tohoto hormonu také posiluje apetit. V zásadě toho více sníme a méně se pohybujeme. Přidejte do jídelníčku cereálie, olivy a rajčata, ve kterých je melatonin. Pomohou srovnat jeho hladinu a obecně vám prospějí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kratší dny a venkovní zima spolehlivě odrazují od pohybu venku, respektive od náročnějších aktivit. Hlavně koncem roku tak trávíme více času uvnitř, což svádí ke všem výše zmíněným tendencím a projevům vedoucím k tloustnutí. Pokud máte možnost, cvičte i doma a venku se projděte. Nedovolte zkrátka zimnímu období, aby z vás udělalo kouli bez špetky pohybu. Jakmile si zajedete aktivní rutinu i v zimě, v ostatních částech roku bude o to jednodušší.

Všímáte si většího apetitu, když je venku nasněženo?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články