Psychologický test: Jaký obrázek podle vás zobrazuje rodinu? Volba prozradí, zda bylo vaše dětství příjemné nebo si nesete traumata

Vztahy jsou stejně podstatnou částí našeho života jako fyzické zdraví, vyvážená strava nebo pohyb. A sociální izolace člověka může přivodit to samé jako neaktivita.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První vztahy v našich životech pochází obvykle od rodiny během dětství. Právě toto prostředí a vazby v něm přítomné obvykle určují, jak následně chápeme a hodnotíme okolí, potažmo celý svět. Jestli chcete vědět, jak právě rané vztahy vytvarovaly vaše vnímání světa, napoví vám jednoduchý psychologický test. Podívejte se na obrázky siluet dole a zkuste určit, který z nich nepředstavuje skutečnou rodinu. Spoléhejte se na instinkt.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Matka tvořící hranici a štít

Pokud jste určili první rodinu jako nereálnou, nejspíš nejste zrovna rodinně orientovaní. Minimálně ne v tradičním slova smyslu. Vaší rodinou jsou pro vás nejspíš vaši přátele, a pokud jim můžete pomoci, dělá vás to velmi šťastnými. V zásadě se totiž snažíte přinést něco dobrého do života každého kolem vás. Je možné, že jste vyrostli bez silné otcovské figury, takže se snažíte být tu pro lidi, kteří vás potřebují. Podobně, jako to pro vás dělala vaše matka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento model rodiny nemusí být tím nejšťastnějším, pořád jde ale o skutečnou rodinu. Je to znát na matce, která drží dítě za ruku a chrání ho před otcem, který se o svého potomka příliš nezajímá. Výsledkem je to, že dítě v dospělosti nechce, aby ostatní vyrůstali tímto způsobem. Proto si vybere přátele a další lidi kolem sebe jako rodinu náhradní. Ale není to prohra, ostatně mnoho příběhu jasně říká, že rodina nemusí být tvořena stejnou krví.

Dítě mezi dvěma pilíři

Pokud je tohle vaše odpověď, jste velmi silně rodinně založení a ve vašem životě neexistuje nic důležitějšího. Jste silně přesvědčeni o významu stavby trvalých, stabilních a silných vztahů, které stojí na důvěře a také závazku. Svou rodinu dáváte zcela na první místo, i když to může znamenat ignoraci sebe sama. Ale to je vám jedno, pokud budou ostatní spokojení. Otázkou ovšem je, jak dlouho tento stav může fungovat a zda není přetvářkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná jste si všimli, že zrovna tento obrázek nevypadá jako rodina. Dospělí nevěnují dítěti zvláštní pozornost a ono samo se ani nikoho z nich nedrží. Může se vlastně jednat jak o rodinu, tak skupinku cizinců, kteří zrovna prochází kolem. A pokud jste skutečně rodinně orientovaní, tato faleš vás nejspíš hnedka trkla do oka. Přílišné soustředění se na jeden cíl může snadno vést k nerovnováze v celku a harmonie sítě vztahů je pak snadno narušena.

Dítě držené mimo partnerství

Pokud vidíte jako neskutečnou tuhle siluetu, nejspíš pocházíte z rodiny, která měla – nebo stále má – nějakou vnitřní dysfunkci. A kvůli traumatickým zážitkům dětských let máte vy sami problém dalším lidem věřit. Jste úzkostliví a kontakt s ostatními je pro vás vždycky výzvou. Máte taky obavy o svou budoucnost a sklon věci příliš promýšlet. Lidé na tomto obrázku vypadají jako vzájemně se milující a šťastná rodina. Ostatně, oni jsou šťastná rodina.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Otec drží svou dceru za ruku, zatímco oba rodiče se za chůze téměř objímají. Pokud jste vyrůstali v dysfunkčním prostředí, máte nějaký náhled na svět i lidi a jste také podezřívaví ke zdravým vztahům. Jednoduše totiž nevěříte, že něco takového může opravdu existovat. Právě proto jste vybrali reálnou rodinu jako tu falešnou. Taková nedůvěra může ochránit před zklamáními, jenže také brání prožitkům krás života, které je třeba prožít.

Bylo vaše dětství příjemné nebo si nesete traumata?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články