Ženy zůstávají v nefunkčním vztahu kvůli dětem a penězům, co ale muži? Jejich důvod by pravděpodobně většina žen netipovala

Ačkoli k sobě dávno nic necítí, zůstávají lidé ve špatných vztazích i dekády. Nabízí se tedy otázka, co je tím hlavním důvodem. Není to totiž vždycky zřetelné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co provází harmonický vztah a jaké složky ho drží pohromadě? Tuto otázku si klade každý, kdo po něčem takovém touží. Jenže co se stane, když zbude jen prázdná váza bez květin a „drahá polovička“ už je jen osoba s prstýnkem na ruce? Když se na příčinu zeptáte žen, snaží se vztahy udržet i přes jejich nefunkčnost. Jistě, vyvinou nějakou snahu o zlepšení vzájemného soužití. To ale ne vždy padne na úrodnou půdu, proto zůstanou tiše stranou.

Tiché divadlo, které udržuje zdání spokojenosti

Nedělají tedy scény, nežádají o rozvod, fungují normálně jako předtím. Do celého procesu už však nedávají své srdce a je to vlastně jakési divadelní představení. Poměrně často natolik přesvědčivé, že si toho nevšimne ani jejich partner či manžel. Nejeden manžel byl například zcela šokován, když mu jeho choť oznámila rozvod. V předcházející době jen udržovala manželství v chodu, jen bez zájmu. Nikdo si toho po celou dobu nevšiml.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč k tomu ale vůbec přistupovat? Proč si jednoduše s manželem nesednout a problémy neprobrat? Najít řešení? Případně se nerozvést rovnou, když to nešlo? V té době by žena přišla o výhody, kterých se nemohla vzdát. Tedy finanční blahobyt a děti, to bývají dva hlavní důvody. Dle odborníků ale hlavně druhý jmenovaný faktor nemá smysl. Děti jsou sice malé, nikoli však hloupé. Když se jim lže, cítí samy, že vztah rodičů nefunguje.

Vliv na děti a moderní mužský syndrom

I když se rodiče vyhnou hlasitým hádkám, tichá rezignace a špatné jednání rozhodně nejsou dobré modely. A nechcete je předávat dál, protože potomci vás vidí jako příklad. Finanční záležitosti jsou však celkem exaktní a společná domácnost je výhodnější než samostatné byty. Právě proto tolik lidí dává přednost udržování prázdného vztahu. Pravdou je, že muži udržují takové vztahy z celkem podobných důvodů. Moderní doba přinesla něco navíc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Objevil se totiž nový komplex symptomů, který lze popsat jako syndrom mizerného manžela. Jde o přecitlivělého, vysoce stresovaného muže, který je naštvaný, frustrovaný a úzkostný. Příčin je vícero. Neumí pracovat s vlastním stárnutím. Může se jednat o vedlejší efekt medikace. Roli hraje také přirozený pokles hladiny testosteronu či samotné napětí z nefungujícího vztahu. A proč se potom nerozvedou zase muži?

Jediným fungujícím prostředkem je komunikace

Nic totiž není černobílé. Po hádkách přichází chvíle uvolnění, která frustraci přebije. Máte také společné vzpomínky a příběh vztahu. Naše mysl navíc nevnímá běžné šedé dny, ale pouze ty výrazné – ať už pozitivně, nebo negativně. Ani citově vzdálená manželka nemusí být pro muže důvod. On totiž najel na stejně prázdné divadlo. I oni se bojí být sami, bez dostatku financí a pocitu moci, kterého se jim ve vztahu dostává.

Spravit vztah není snadné, nikoli však nemožné. Chce to ale strany, které otevřeně mluví o svých problémech. Profesionální prostředník umí domácí hádky změnit v moderovaný diskurs. Rozvod je také jednou z možností, opět je ale nutná komunikace, pokud možno s asistencí právníka. Emocionálně jde o mnohem náročnější proces, ale vede k rozuzlení. Tichá tolerance nikoli. Nějaký posun najdete jen komunikací, ať už půjde o jakoukoli změnu.

Jaký nejvíc nefunkční vztah jste zažili?

Zdroj: PopSugar
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články