Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální

Nedostatek spánku omezí vaše libido, oslabí imunitu, způsobí problémy s pamětí a soustředěním a také budete přibírat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud nedopřejete svému tělu dostatek spánku, zvyšujete si riziko vzniku některých druhů rakoviny, cukrovky, a dokonce si koledujete o autonehodu. Pokud zjistíte, že na vás platí některý z následujících bodů, nejste rozhodně jediní. Přibližně jeden ze tří Američanů trpí nedostatkem spánku. Následující okolnosti představují to, co postihne váš organismus, pokud mu nedopřejete dostatek plnohodnotného času pod dekou.

Nemocnost v mnoha podobách

Imunita je vaše prvotní linie ochrany při boji se všemi chorobami a různými neduhy, které na vaše tělo útočí. Nedostatek spánku ji znatelně oslabuje, takže jste pak náchylnější ke všemu, co by vás normálně nerozhodilo. Krátká (méně než 5 hodin) i dlouhá období spánku mají negativní dopad na vaše srdce. Ostatně dlouhodobý nedostatek spánku razantně zvyšuje riziko pro vyvinutí srdečních chorob nebo mozkovou mrtvici.

iZdroj fotografie: Pixabay

Různé podoby rakoviny jdou s tímto celkem ruku v ruce – tedy rakovina prsou, střev či prostaty. Lidé pracující na nočních směnách mají v tomto ohledu dvojitou nálož. Dokonce i jedna noc beze spánku radikálně omezí vaše kognitivní funkce, takže nebudete moci přemýšlet jasně a důsledně. Paměť, schopnost jasného rozhodování, kritické myšlení a řešení problému, tohle všechno vyžaduje odpočinek mozkové tkáně, jinak budou trpět i vaše reakce a pohotovost obecně.

Zapomínání a sexualita

Během spánku si mozek třídí informace a dělá si v sobě doslova pořádek. Pokud je mu tato možnost odepřena, celý jeho funkční systém se postupně hroutí. Zapomínání věcí je pak logickým vyústěním této skutečnosti. Spánek zkrátka potřebujeme, aby se nám v mozku cokoli nového „usadilo“ napevno. Další nepříjemnou stránkou absence spánku je nedostatek libida, tedy chuti k sexu, protože v organismu klesá hladina testosteronu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nedostatek odpočinku se projeví i na vašem zevnějšku, protože nejspíš naberete nějaké to kilo. Méně jak 5 hodin spánku v dlouhodobém horizontu zvyšuje riziku výskytu nadváhy až obezity. Mikrospánek je klasickou příčinou mnoha dopravních nehod a vychází právě z nedostatku klasického spánku. Tělo už si zkrátka nemůže pomoct a nějakou formu vypnutí pozornosti potřebuje. Spánek tak není jen „pro krásu“, ale pro celkovou výkonnost našeho organismu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články