Máte opravdu oči, kterým neunikne žádný detail? Můžete si to vyzkoušet a najít tady odlišné číslo

Lidé často svým očím věnují více pozornosti až v momentě, kdy s nimi začnou mít reálné problémy. Právě proto jsou dobré preventivní prohlídky, i když se nic neděje.

i Zdroj fotografie: PGDSontay
                   

Oči se coby orgán začaly rozvíjet někdy před 550 miliony let. Nejjednodušším zrakovým orgánem byly skvrny fotoreceptorového proteinu. Ty se nacházely už v jednobuněčných živočiších. Dnes se oči člověka vyvíjejí asi 2 týdny po početí, tedy zhruba 2 týdny po otěhotnění matky. Během života člověku neustále rostou oční řasy. Jejich celková délka tak činí něco kolem 30 metrů, životnost každé z nich je přitom cca 5 měsíců. Co dalšího oči skrývají?

Perfektní ochrana snímače

Evoluce naše oči zařídila opravdu chytře. Kvůli ochraně jsou totiž umístěny v duté jamce. Tomu, aby se dovnitř dostaly kapky potu nebo další nečistoty, brání obočí. Řasy zase oko chrání před prachem a drobnými částicemi. Od narození do smrti mají oči stejnou velikost, zatímco uši i nos postupně rostou. Každé oko má více než 2 miliony jednotlivých „součástek“. Teď je tedy všechny napněte a podívejte se na obrázek. Najdete číslo 248?

iZdroj fotografie: PGDSontay

Ze zasazení oka do jamky plyne také to, že za normálního provozu je obnažena pouze jedna jeho šestina. Rohovka je pak jediná tkáň, která neobsahuje žádnou krev. Musí být totiž čirá, aby mohla správně odrazit světlo. V případě přítomnosti cév by celý proces selhal. Hmotnost celého oka je něco pod 30 gramů. Přes veškeré současné znalosti a technické možnosti neumíme oko transplantovat. Každé oko totiž s mozkem spojuje přes milion nervových vláken.

Detektivní hádanka pro chytré hlavičky: Jen skutečně chytrý jedinec odhalí na obrázku zloděje do 10 vteřin

Slepota a potíže se zrakem

To, co za život vidíme, určuje cca 80 % veškerých našich vzpomínek. Přes nemožnost transplantace potěší, že se oko obecně rychle hojí a uzdravuje. Lehce poškozenou rohovku tak se správným přístupem opraví asi za 2 dny. Asi 39 milionů lidí po celém světě trpí kompletní ztrátou zraku. Asi šestinásobek pak má aspoň nějaké problémy s tímto smyslem. Většině problémů se však lze vyhnout při včasné diagnóze. Stále na pochybách? Tady je řešení.

iZdroj fotografie: PGDSontay

Jediní tvorové na planetě, kteří v očích jiného člověka hledají jasné znamení, jsou psi a lidé. Naše otisky prstů mají asi 40 různých znaků. Duhovka jich má hned 256, je proto pro identifikaci spolehlivější. Pokud vás hledání odlišného čísla bavilo, určitě vyzkoušejte i další výzvy. Při řešení různých hádanek a optických testů totiž stimulujete svůj mozek k lepším výkonům.

Jak rychle jste si poradili?

Zdroj: PGDSontay
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články