Česká siamská dvojčata dokázala na svém postižení úspěšně vydělat. Jedna z dívek dokonce porodila syna

Siamská dvojčata jsou ve světě výjimečná, protože většina z nich se narodí mrtvá. Oddělit je možné jen některé jedince, v minulosti to ale lékaři nedokázali.

i Zdroj fotografie: S vědomím Heritage Auctions
                   

Siamská dvojčata svojí odlišností vždy budila pozornost veřejnosti. I Česko má v historii dvojici, která se svojí tělesnou vadou dokonce proslavila a dokázala ji úspěšně zpeněžit. Jde o sestry Josefu a Růženu Blažkovy ze Strýchova na Táborsku. Staly se atrakcí, kterou před první světovou válkou znal celý svět, protože vystupovaly v mnoha zemích. Navíc jedna z nich šokovala, protože porodila syna.

Dívkám srostlým pánví nikdo neuměl pomoci

Příběh slavných sester začal 20. ledna 1878, kdy k překvapení celého okolí jejich matka porodila dvojčata, která byla srostlá pánví k sobě. Místní lékař se nikdy s ničím takovým nesetkal a ani jeho kolegové v Praze či jinde ve světě nedokázali pomoci. Při úrovni tehdejší vědy prostě nedokázali dívky bezpečně oddělit. Proslýchá se, že rodiče dokonce zkoušeli vyhledat pomoc místní čarodějky, ale pravdu o tom nikdo nejspíše nezná.

Sestrám se i přes jejich handicap fyzicky docela dařilo a naučily se spolu koexistovat. Obě byly velmi inteligentní. Dostalo se jim dobrého vzdělání, ovládaly několik jazyků, uměly zpívat, hrát na housle a další hudební nástroje. Toho již v mladém věku začaly využívat a vystupovaly na různých představeních. Když byly starší, vydaly se i do světa a hodně času trávily v Paříži nebo ve Spojených státech.

Byly prý velmi zdatnými obchodnicemi a dokázaly si přijít na slušné peníze. Jejich vystoupení bývala velmi drahá. Za našetřené peníze si například později postavily i hostinec. Jejich soužití nebylo ale bez problémů, protože dívky měly velmi odlišné povahy. Růžena byla prý veselá a činorodá. Josefa naopak bývala zachmuřenější a často vyvolávala sváry. To vedlo mezi dívkami k hádkám.

Kdo byl otcem, dívky neprozradily

V roce 1911 dívky zmizely médiím z hledáčku. Ukázalo se, že kvůli těhotenství Růženy, která následně porodila syna Františka. Kdo byl jeho otcem, dívky nikdy neprozradily. Ani to, jak vlastně došlo k početí, když byly neustále spojeny k sobě. Spekulace o tomto tématu samozřejmě tehdejším bulvárním médiím nedávala spát. Zajímavostí může být fakt, že ačkoli matkou byla Růžena, mateřské mléko se tvořilo i její sestře, která to prý nelibě nesla.

iZdroj fotografie: Mae M. Bookmiller / Public Domain

Malý chlapec vystupoval se svojí matkou a tetou při vystoupení, ale rozjetou kariéru sester nakonec přerušila první světová válka. Po jejím skončení se na své úspěchy pokoušely navázat, ale ne příliš úspěšně. V roce 1922 byly na turné v USA, když Růžena vážně onemocněla. Lékaři její sestře navrhovali, že se je pokusí oddělit a zachránit jí tak život. Josefa to odmítla. Růžena skonala 30. března 1922, její sestra zemřela krátce po ní. Dívkám bylo 44 let.

Jak moc je pro vás šokující, že jedno ze siamských dvojčat otěhotní?

Zdroj: TheScienist

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice