Podivný fenomén probouzení se ve 3 hodiny ráno: Stává se mnoha lidem, tělo se nám tak snaží sdělit důležité informace

Za poruchou spánku může být mnoho faktorů. Je to něco jako začarovaný kruh, protože narušený spánek má neblahý vliv na psychiku a celkovou kvalitu odpočinku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud špatně spíte nebo se v noci často budíte, než se obrátíte na léky, měli byste využít sílu bylinek, a to výhradně ve formě čajů. Čaje z citronové trávy a heřmánku jsou například známé svými účinky na snížení stresu, zklidnění a podporu spánku. Proto byste měli před spaním připravit šálek a pomalu usrkávat. Existuje ale daleko více možností. Možná jste jen vypili příliš kávy nebo potřebujete trochu večerní meditace a příjemné hudby. Vše poté půjde daleko snadněji. 

Vstáváte až moc brzy?

Pokud se neustále budíte ve 3 ráno, může to být rušivý zvyk či porucha spánku. Všeobecně existuje možnost, že za tím stojí nějaký rušivý zdravotní element. Vishesh K. Kapur, profesor spánkové medicíny na Washingtonské univerzitě, vysvětlil, proč se tato spánková abnormalita vlastně děje. Přichází s mnoha faktory, které je třeba vzít v potaz.

Vaše tělo je na to zvyklé

Je to jednoduchá myšlenka, ale profesor říká, že lidé jsou tvorové založení na zvyku. Jednoduše jim nedělá problém si brzy ráno přivstat, alespoň tedy na počátku. Mohou třeba pracovat na noční směny, starat se o malé děti, domácnost apod. Jednoduše tito lidé jsou v nočních dobách potřeba. „Můj předpoklad je, že mozek i tělo si uvědomují důležité úkoly, které mohou v případě potřeby způsobit pravidelné probouzení,“ zdůraznil profesor.

Nedostatek hlubokého spánku

Během noci procházíte různými fázemi spánku. Spontánní probuzení je pravděpodobnější v závislosti na tom, v jaké fázi se zrovna nacházíte. Většina spánkového dluhu je splacena v první třetině noci, kdy jsme v hlubokém, non-REM spánku (tj. spánku s pomalými vlnami),“ dodal Dr. Kapur. Pokud tedy vaše tělo dostane, co potřebuje, budete s přibývající nocí spát méně. Takže kolem 3:00 se ocitnete v lehčí fázi spánku, kterou může narušit jakákoli maličkost. A těch se za pouhou noc stane opravdu hodně. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Postupem času stárnete, s tím se zhoršuje i váš spánek

Starší lidé totiž tráví méně hodin hlubokým spánkem a probouzejí se v průměru třikrát až čtyřikrát za noc. Aby toho nebylo málo, některé problémy sabotují spánek daleko více. Přichází potíže s močením, nepohodlím nebo bolestí spojené s chronickými zdravotními stavy a poruchami spánku.

Zdávají se vám noční můry?

Čas od času všechny vyvede z odpočinku znepokojivý sen, ale pokud je váš spánek neustále narušován špatnými sny, můžete čelit poruše z noční můry. Tyto špatné sny nadále vyvolávají stres, úzkost nebo jiné problémy s duševním zdravím. To samozřejmě opět vyvolává nedostatek spánku – v takovém případě je nejlepší navštívit terapeuta. Přece jenom odborník vám může pomoci zpracovat a lépe zvládat tyto pocity.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další důvody brzkého vstávání a jak to zastavit

Existuje řada dalších narušitelů, kteří předčasně přerušují váš spánek. Pojí se k tomu např. ještě častá spánková apnoe, která je charakterizovaná přerušením dýchání. Často je to z důvodů chrápání, sucha v ústech, neklidu, teplot a pocení. Na takovou diagnostiku přijde opět specialista, takže pokud se s něčím takovým potýkáte, neváhejte a navštivte lékaře. Zároveň se nedoporučuje pít před spánkem kávu nebo alkohol. Tyto nápoje totiž také ovlivňují délku vašeho spánku.

I když není vždy možné vyhnout se probuzení ve 3 hodiny ráno, jsou zde metody, které kvalitu spánku daleko zvýší. Je nutné opět zmínit, že byste neměli alespoň 4 hodiny před spaním užívat stimulanty, jako je kofein či jiné povzbuzující látky. K tomu se samozřejmě opět pojí alkohol a tabák. Rozhodně také neusínejte se zapnutou televizí či mobilním telefonem, obzvláště když se přehrávají nahlas. Pravidelně cvičte a vyhněte se spánku během dne. Na závěr pomůže dodržování spacího režimu, tedy nechoďte spát, jak se vám zachce.

Co vám pomáhá dodržovat klidný spánek?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články