Máte 15 sekund na to, byste zvládli úkol, na kterém pohořelo 84 % lidí: Podle všeho to dokážou jen lidé s ostřížím zrakem

Tráva se brouky obvykle docela hemží, na jaře a v létě to platí ještě mnohem víc. Někteří jsou odpudiví už na první pohled, další tak krásní, že vás doslova lákají ke kontaktu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Právě sahat na brouky se ale v mnoha případech nevyplatí. Velká skupina jich dokáže právě skrze fyzický kontakt řádně potrápit. Není problém se vyhnout bodnutí komára, vosy nebo včely. Snažíme se totiž obecně vyhýbat kontaktu s nimi. Rozeznat ale škodlivého brouka je mnohem náročnější záležitost. I v Česku přitom žije poměrně velké množství více či méně jedovatých brouků. Hlavně pro alergiky to může být snadno otázka života a smrti. Na co si dát pozor?

Nejjedovatější u nás

Našim nejjedovatějším broukem je puchýřník lékařský. Dříve se mu také říkalo španělská muška a užíval se jako běžné afrodiziakum. Tento brouk totiž obsahuje kantharidin s povzbuzujícími účinky. Současně je však tato látka prudkým jedem. K otravě přitom stačí jen 30 miligramů prášku z rozdrcených tělíček brouka. Je-li ohrožen, vylučuje páchnoucí sekret, který na kůži způsobuje hnisající puchýřky. Zaměřte teď pozornost na obrázek a najděte odlišného brouka.

A když vám tato látka vnikne do oka, hrozí vám trvalá slepota. Podobné riziko představují i majky, tedy obecná a fialová. Když je totiž vyrušena, klouby jejích nožek roní jasně nažloutlý jedovatý výpotek obsahující stejnou látku jako puchýřník. Vznikají tak bolestivé puchýře, které se špatně a dlouho léčí. Pokud tohoto brouka z nějakého důvodu požijete, není vyloučena ani smrtelná otrava. Dalším velmi rizikovým kusem je drabčík břehový.

Obrázek černých a bílých flíčků mate celý internet. Ti nejlepší na něm bez bližšího zkoumání vidí zvíře

Riziko v každé části

Ten má pro změnu jedovaté celé tělo. Člověku hrozí nebezpečí tehdy, když ho omylem spolkne, případně s ním přijde do fyzického kontaktu a pak si sáhne do oka nebo pusy. Když vám tento brouk spadne do oka, umí snadno poleptat spojivku. To má za následek velmi bolestivý zánět. Na kůži pak tvoří otoky a puchýře. Není radno si zahrávat ani s na první pohled roztomilými housenkami. Jestli ale stále tápete v rébusu, tady je jeho řešení.

Housenka přástevníka má duté chloupky a u jejich kořene jedové žlázy. Uchopíte-li ji do ruky, chloupky zlomíte a dojde ke kontaktu s kůží. Úlomky odnese vítr, pak je lze vdechnout či vniknou do oka. Jeden z brouků se lehce liší svou barevností, což je detail, který může lidskému zraku v celém souboru brouků snadno uniknout. Určitě se ale vyplatí trénovat svůj mozek při řešení různých optických hádanek, a navíc je to skvělá zábava.

Jak dlouho vám jeho nalezení trvalo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články