Intelektuální výzva pro skutečně geniální jedince. Jen ti nejbystřejší najdou řešení do 20 sekund

V dnešním diskursu o inteligenci dominuje hlavně téma té umělé. Její algoritmy už totiž malují, skládají hudbu, programují a dokáží vytvářet i stylisticky zdařilé texty.

i Zdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě
                   

Stávají se tedy lidé nevyhnutelně opravdu přebytečnými, nebo je AI mocným nástrojem, který nás bude posouvat vpřed? Nemluvě o falešných profilech na internetu a dalších nebezpečích. Všechna existovala už dříve, ale jejich automatizace zdaleka nedosahovala takových rozměrů jako s příchodem AI. Technologie v poslední době likviduje důvěryhodnost internetu hned na více úrovních. Nemluvě o tom, že jí tvořené portréty vnímáme reálněji než ty skutečné.

Zlom strojovým učením

Asi nejznámějším je ChatGPT neboli Chat Generative Pre-trainder Transformer, jehož úkolem je komunikace textem a další textové úlohy. Ještě před pár lety šlo o celkem primitivní nástroje s předdefinovanými odpověďmi například na zákaznických linkách. V Messengeru na facebookových profilech firem například odpovídaly na nejčastější otázky zákazníků. V případě potřeby také přepojí na živého pracovníka. Jak dlouho vám zabere řešení této rovnice?

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

V čem tedy vězí zlom, který z obyčejného zodpovídaní několika dotazů udělal možnou chiméru budoucnosti? Jde o strojové učení. Během toho každý tento model analyzuje obrovské množství zdrojů bez ohledu na formu. Zkoumá tedy hudbu, videa, kódy a texty. Na základě získaných dat dokáže tvořit vlastní výstupy. Je to stejné jako s člověkem, jen je za mnohem kratší čas zpracován větší cvičný vzorek.

Která z přítomných konviček pojme více čaje? Na logickou otázku odpoví správně jen chytrý člověk

Imitace kontra tvorba

Chatbot ovšem postrádá vlastní motivaci. Zatímco lidé tvoří kvůli citovému vztahu a oblibě nějakého média (hudby, obrazu), AI se zkrátka na základě existujících materiálů „jen“ naučila, jak se co dělá. Prohlédne si stovky tisíc obrazů vytvořených člověkem a pak trénuje jejich napodobování. Spolu s tím se objevily i kontroverze o vykrádání umělců. Tápete v rovnici? Je třeba provést součet na levé straně a výsledek vynásobit prvním z čísel, odpověď je tudíž 30.

iZdroj fotografie: Ondřej Štěpánek, pro Vědaživě

Jak už však bylo řečeno, AI takhle nefunguje. Je samozřejmě možné jí zadat nápodobu konkrétního umělce. To však může udělat i jakýkoli běžný člověk. AI jen dokáže zpracovat mnohem více materiálu větší rychlostí. Pokud jste se s matematickou hádankou nedokázali vypořádat, zkuste svou logiku a analytické dovednosti potrénovat na podobných úlohách, určitě brzy pocítíte zlepšení.

Jak jste si s čísly poradili?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články