Obří plynné bubliny Mléčné dráhy byly poprvé spatřeny ve viditelném světle

Každou chvíli se na světě vyvíjejí nové technologie, které by nám lidem mohli pomoci snadněji žít a lépe poznat naši planetu a prostor kolem ní. Vesmír je nekonečný prostor, který je stále centrem vědecké pozornosti a je neustále zkoumán a pozorován.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

O galaxii Mléčná dráha jste už určitě všichni slyšeli, neboť právě naše planeta se v této galaxii nachází. Vědci momentálně přišli na nový objev, který se této galaxie přímo týká. Byla vyvinuta nová technologie, které pomáhá zpracovat rychlost plynu, který se vznáší ve strukturách, jež jsou známé jako Fermiho bubliny. Díky této technologii tak mohou být tyto vesmírné bubliny vidět v novém světle.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vesmír zkoumají vědci z celého světa

Světlo uvnitř bublin

Vědcům se poprvé podařilo pozorovat viditelné světlu z vesmírných bublin, který se říká Fermiho bubliny. Jsou to obrovské kuličky plynu, které se seskupují v rámci naší galaxie zvané Mléčná dráha. Díky nové technologii mohla být nově spatřena jejich záře. Tato záře byla emitována vodíkovým plynem, jenž byl elektricky nabit nebo byl ionizovaný uvnitř bublin.

Vesmírný objev

Tento obrovský nález, který se jistě zapíše do dějin objevování vesmíru, má na svědomí astronom Dhanesh Krishnarao z Univerzity ve Wisconsinu spolu se svými kolegy. Společně popsali tento nález 3.června na tiskové konferenci při virtuálním setkání americké astronomické společnosti. Jedná se tak o velký objev, který si rozhodně zaslouží velkou pozornost a rozhodně by neměl upadnout v zapomnění.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mnoho unikátů nám stále zůstává utajeno

Gama záření

Bubliny byly původně pozorované už v roce 2010. V té době chrlily vysokoenergetické světlo známé jako paprsky gama. Tyto tyčící se struktury, z nichž každá je stářím kolem 25 tisíc světelných let, jsou považovány za pozůstatky starodávného výbuchu plynu v centru galaxie. Vědci ovšem neznají jeho zdroj. Výbuch mohl být výsledkem černé díry, která byla ve středu galaxie a chaoticky pohlcovala hmotu nebo emise způsobené výbuchem hvězd.

Použili speciální dalekohled

V bublinách se plyn rozšiřuje směrem ven a jeho pohyb mění zjevnou vlnovou délku jeho světla. Materiál, který se nachází blíže ke sluneční soustavě se pohybuje směrem k ní. Jeví se mnohem modřejší. Vzdálenější plyn se pohybuje směrem pryč a jeho barva je načervenalá. Díky posunu vlnové délky bylo vědcům umožněné přesně určit rychlost plynu na jednom místě v bublinách. Byl k tomu použit dalekohled WHAM. Díky tomuto dalekohledu vědci zjistili, že plyn unikal ven rychlostí až 220 km/h. Tento odhad souhlasil i s dřívějším měřením pomocí ultrafialového světla.

Víra v budoucí mapování

Vědci doufají, že měření budou probíhat i na jiných místech vesmíru, resp. Mléčné dráhy. Doufají, že díky častějším měřením se jim podaří podrobněji zmapovat rychlost plynu. Budou tak moci odhalit jaký energetický výkon mají známé Fermiho bubliny v Mléčné dráze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články