Jak se stát ranním ptáčetem, i když celý život ponocujete – zvládnou to i ty nejzarytější noční sovy

Většina lidí má problém čile vyskočit z postele se zazvoněním budíku. Říká se ovšem, že „ranní ptáče dál doskáče“, tedy že při brzkém vstávání toho dotyčný jistě více stihne.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zmíněné přísloví je často doplněno konstatováním, že ranní ptáče sice dál doskáče, ale „rychlejc se unaví a brzo chcípne“. Přes ironickou rovinu komentář ovšem naráží na poměrně klíčovou okolnost. Pokud se vzbudíte bez energie, je naprosto lhostejné, v kolik to bude, protože nebudete nejspíš schopni žádné produktivní činnosti. Existuje ale nějaký způsob, jak se i celoživotní sovy mohou přeprogramovat na skřivany?

Definice reálné potřeby

Máte-li biorytmus sovy, je pro vás brzké vstávání velmi obtížné bez ohledu na okolnosti. Případně jste schopni se z postele vyhrabat, ale vaše výkonnost je na nule, či dokonce v číslech záporných. Lidé tohoto typu jsou přirozeně aktivnější a výkonnější pozdě odpoledne, a především v noci. Problém je, že společnost je adaptována na „ranní provoz“. Většina aktivit tedy začíná ráno – škola, práce, úřady, banky a mnoho dalších.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spánkové cykly se dají ale s trochou snahy upravit tak, aby vyhovovaly každodenním potřebám vašeho rozvrhu. V první řadě je ovšem třeba položit si klíčovou otázku. Jak říká titul knihy Simona Sinka, „Začněte s proč?“. Zeptejte se tedy sami sebe, proč se potřebujete přeprogramovat. Možná je to větší objem zvládnuté práce nebo jen snaha se trochu synchronizovat s vaším okolím. Je důležité analyzovat poměr cena/výkon takového kroku.

Kde je důvod, tam je vůle

Stanovením tohoto důvodu taky vytvoříte motivaci. Prvním praktickým krokem je pak zlepšení spánkové hygieny. To je série návyků, která vám pomůže ke kvalitnímu spánku. Obsahuje například pravidelné cvičení, redukci kofeinu a opuštění denního spánku. Přesahuje ovšem tělesné návyky a týká se také nastavení ložnice, teploty a dalších faktorů. Ideální je vytvořit temnou, tichou a chladnější místnost. V horku se spí velmi špatně každému.

Příklad ranní rutiny

  • Světlo je přirozeným budíkem. Můžeme použít simulátor východu slunce nebo zkrátka na noc nezatahovat záclony. Nastavujete-li si budík, zvolte melodické zvuky místo klasického pípání. Tak se i samotný signál k probuzení stane příjemnějším a máte větší šanci, že opravdu vstanete.
  • Stanovte si na ráno takové aktivity, které vás budou bavit. Může to být šálek dobré kávy, sudoku, noviny nebo křížovka. Klíčové je udržet se v bdělém stavu.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Večerní a noční rutina

Je prakticky nemožné usnout lusknutím prstu, zvláště pokud se snažíte svůj rytmus úplně přetočit. Existují však návyky, které mozku vyšlou jasný signál, že je čas k odpočinku. V první řadě se vyhněte v posteli všemu digitálnímu. Mobily, tablety a notebooky vysílají modré světlo, které udržuje mozek v bdělosti. Zkuste si místo toho dopřát před spaním meditace, dát si procházku na čerstvém vzduchu, případně si vzít do postele klasickou papírovou knihu. Změny se neprojeví ze dne na den, tělo si potřebuje navyknout. Když ale vydržíte, žádané efekty se bezpochyby dostaví.

Jak vypadá váš spánkový biorytmus?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články