Sebevražedná kapsle je na světě. Zařízení bude ve Švýcarsku k dispozici příští rok, tvrdí tvůrce

Sebevražedná kapsle dovolující provedení rychlého a bezbolestného odchodu ze světa prošla švýcarskou legislativou a její použití je tedy legální. Nebo to aspoň tvrdí její tvůrce.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jack Dunhill
                   

Dle jeho prohlášení modul The Sarco, který je podobný sarkofágu, postupně odebere kyslík a nahradí ho dusíkem, dokud člověk uvnitř pokojně nezemře. Jeho funkčnost se očekává příští rok. Problém ovšem je, že kromě prohlášení konstruktéra neexistují důkazy, které by jeho prohlášení podpořily. Úřady nic takového nevydaly, a i další odborníci vyjadřují svoji skepsi. Čeká se tedy na zveřejnění oficiálních materiálů pro schválení legality.

Sebevražedná budka nikoli z Futuramy

Společnost stojící za produktem The Sarco věří, že půjde o bezbolestnou alternativu k asistované sebevraždě, která nepoužívá jakékoli kontrolované substance. Současný model eutanazie zahrnuje pozření pentobarbitalu sodného. Po úmrtí člověka uvnitř lze samotný modul použít rovnou jako rakev. Jde totiž o aparát vyrobený 3D tiskem z materiálu na bázi rozložitelného dřeva. Není tedy důvod s mrtvým tělem dále jakkoli manipulovat.

Celý modul lze dovézt naprosto kamkoli si budoucí uživatel přeje, což dovoluje odpojení od sterilních klinických podmínek, a umožňuje zvolit si smrt v prostředí dle vlastních představ. „Jde o kapsli vyrobenou 3D tiskem, která je aktivovaná zevnitř osobou toužící vzít si život. Dá se dopravit kamkoli, ať už někam ven nebo na pozemek organizací pro asistovanou sebevraždu,“ vysvětlil v rozhovoru pro Swiss Info zakladatel Exit International Philip Nitschke.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Konkrétní použití modulu

Při použití si člověk lehne na pohodlné lůžko uvnitř Sarca a modul se následně zavře. Uživatel pak musí zodpovědět sérii otázek položenou vnitřním počítačem, než může aktivovat samotný sebevražedný mechanismus, který má vlastní časování. Operace se dá v jejím průběhu ještě zrušit. Následně je prostor zaplaven dusíkem a kyslík je odsát z obvyklých 21 % až na pouhé 1 %, což se projeví na psychice uživatele.

Ten nejdříve zažije stav podobný euforii, jak se mozek stane hypoxickým, než bezbolestně zemře. Vzhledem k povaze celého mechanismu neexistuje žádné dušení nebo hyperventilace, která by se dala očekávat od nedostatku kyslíku. Samotná smrt má k udušení také daleko. „Sarco má nabízet spokojenou hypoxickou smrt, tedy málo kyslíku. Jde o stejný princip, jako při poklesu tlaku v kabině letadla. Tento stav může být opojný, jak uvádí i potápěči.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Inspirace prvním zakladatelem smrti

Modeul The Sarco je inspirován Tony Nicklinsonem, známým mužem z Anglie, který trpěl syndromem uzamčení (locked-in-syndrom). Jde o vážnou poruchu mozku, kdy dojde k celkové paralýze všech vůlí ovlivnitelných svalů s výjimkou okohybných. Pacient není schopen žádného pohybu ani verbální komunikace, je však při vědomí, vnímá, slyší, myslí, rozumí i si pamatuje. Jediným způsobem dorozumění je mrkání víček.

Nicklinson byl znám svou kampaní za úmrtí v podmínkách, které si sám stanoví. Jeho právní tým se spojil i s výrobcem modulu The Sarco, avšak Tony zemřel na pneumonii poté, co týden odmítal jídlo. Tato událost v roce 2012 rozproudila žhavou debatu ohledně práva člověka na vlastní smrt. Navzdory pandemii chce Exit International dostat Sarco modul do běžného užití ve Švýcarsku během roku 2022 a přidat k dosavadní technologii ještě další funkce.

Jak se na tento produkt díváte? Jde o kontroverzi, nebo odpověď na potřebu?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články