Stromy mohou hrát významnou roli při zpomalování změn klimatu. Bohužel je situace natolik kritická, že populární sázení stromů nebude stačit.
Ze všech stran se na nás hrnou výzvy typu: „Zasaďte strom, ochraňte planetu.“ Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg natočila film, ve kterém se zasazuje o ochranu světových lesů a o znovuvysazení těch, které byly vykáceny. Vláda Spojeného království za poslední desetiletí vysadila miliony stromů. Také další státy se předhánějí v počtu zasazených stromů, ale bezmezná víra v zelenou spásu není na místě. Stromy pomohou zpomalit změnu klimatu, ke skutečnému obratu událostí však budou potřeba i další kroky.
Stromy již na oxid uhličitý nestačí
Lidé ročně vypustí do atmosféry zhruba 30 až 40 miliard tun oxidu uhličitého. Většina vědců souhlasí s tím, že potřebujeme způsob, jak zachytit část oxidu uhličitého z atmosféry. Jedním z nápadů je zasadit hodně stromů. Jak stromy rostou, nasávají oxid uhličitý svými listy a přeměňují ho na sacharidy, které používají k růstu.
Ve skutečnosti bychom však museli pokrýt celé Spojené státy americké, jen abychom zachytili 10 % množství oxidu uhličitého, které ročně vypustíme. Na této planetě není dost místa na to, abychom měli zemědělskou půdu potřebnou k nasycení světa a navíc prostor pro výsadbu potřebného počtu stromů. Místo změn klimatu bychom řešili hladomory.
Hlavně nekácet
V současné době je mnoho vysazovaných stromů monokulturami rychle rostoucích komerčních druhů. Ty nemají prakticky žádné přínosy pro biologickou rozmanitost a mohou naopak škodit. Lepší by bylo obnovit druhově bohaté lesy. Výsadba bohatých nových lesů může zvýšit místní biologickou rozmanitost a také zlepšit dostupnost vody.
Co by se však určitě mělo zastavit, je odlesňování. Ponecháme-li stranou vymírání druhů, odlesňování je jedním z největších zdrojů oxidu uhličitého, protože když jsou stromy káceny, velká část uhlíku, který je v nich uložen, uniká do ovzduší, zvláště je-li dřevo spáleno. Například v roce 2017 změny ve využívání půdy, většinou odlesňování, přispěly čtyřmi miliardami tun emisí oxidu uhličitého k celkovému celosvětovému objemu 41 miliard tun. Jinými slovy, pokud bychom přestali kácet stromy, snížili bychom naše roční emise asi o 10 %.
Co si myslíte o reklamních akcích typu za každý zakoupený výrobek zasadíme strom?