8 činností, které není dobré dělat na prázdný žaludek. Zbytečně tělo rozhodí na celý den

Pořekadlo „Jste co, co jíte“ známe všichni už od dětství. Ovšem i to, co provádíme před jídlem, má nepopiratelný dopad na naše zdraví a je dobré tomu tedy věnovat pozornost.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Následující seznam uvádí činnosti, které nedělejte s prázdným žaludkem. Nepouštějte se do nich později než dvě hodiny po posledním jídle. V první řadě neužívejte protizánětlivé léky jako Aspirin nebo další s obsahem paracetamolu. Jejich polykání nalačno nejen snižuje jejich účinnost, ale může vést i k vážným zdravotním potížím včetně žaludečního krvácení. Mimochodem, tyto negativní efekty redukuje zapití mlékem.

Káva a alkohol

Káva, a to dokonce i ta bez kofeinu, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, které vám mohou přivodit pálení žáhy a další zažívací potíže – pokud ji vypijete nalačno. A jestli po kávě přeskočíte zbytek snídaně, pravděpodobně se dočkáte snížené hladiny serotoninu a po zbytek dne budete jen mrzutí a podráždění. Jestli se nedokážete vzdát kávy jako prvního ranního nápoje, přidejte do ní mléko. Tuk v něm obsažený omezí negativní dopady, jen si neberte to sušené.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pít jakýkoli alkohol na prázdný žaludek je rychlá cesta k pořádné nevolnosti. Vstřebání alkoholu se totiž zdvojnásobí a je to podobné, jako kdybyste si ho píchli přímo do žíly. A jako by tohle nestačilo, proces jeho odbourávání bude citelně pomalejší, takže vás čeká opravdu náročná kocovina. Jestli jste v situaci, kdy nemůžete odmítnout sklenku, zvolte raději chlazené a nesycené nápoje, vstřebají se pomaleji. A snězte aspoň něco malého a tučného.

Žvýkací guma a odchod na lože

Jakmile začnete žvýkat žvýkačku, přijdou do akce žaludeční šťávy, které při prázdném žaludku poškozují jeho výstelku. Holdování této kombinaci může vést až k jeho zánětu. Je také vědecky prokázáno, že lidé mající v oblibě žvýkačky obvykle konzumují ne zrovna kvalitní jídlo, a to na úkor ovoce a zeleniny. Pokud nemůžete odolat, volte žvýkačky s přírodními sladidly (xylitol, sorbitol) a obecně nežvýkejte jednu déle než 10 minut.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hlad a nízká hladina glukózy v krvi nám účinně brání usnout, vedou k povrchnímu spánku a brzkému probuzení. Zajímavé také je, že nedostatek spánku zvyšuje hladinu „hladových hormonů“. Ty mají na svědomí mechanismus, kdy po vynechání večeře doháníme následující den jídelní deficit. Večerní přejídání je také špatný nápad. Nejlepší volbou jsou mléčné výrobky kvůli hořčíku a vápníku, které vám pomohou k vydatnému spánku.

Intenzivní cvičení a nakupování

Existuje názor, že cvičení s prázdným žaludkem pomáhá spálit více kalorií. Pravdou však je, že to nemá co dělat se spalováním tuků. Reálná je spíše ztráta svalové hmoty. Intenzita takového tréninku je také otázkou, protože tělo na něj jednoduše nemá energii. Nahraďte intenzivní cvičení jednoduchým aerobikem nebo procházkou. Trápí-li vás zažívání, dejte si před každým cvičením malou svačinku.

iZdroj fotografie: Pxhere

Staré pravidlo říká „Nečiň rozhodnutí s prázdným žaludkem“. To platí i pro nakupování, protože hladoví nakoupíme víc věcí, než reálně potřebujeme. Vnitřní myšlenka „Já chci jídlo“ se spojí s pouhým „Já chci“, což vede k dalšímu nakupování věcí, nejen jídla. Kromě držení se předem napsaného nákupního seznamu vám pomůže také placení v hotovosti. Když jasně vidíte, kolik peněz vydáváte, neutratíte jich tolik.

Citrusové nápoje a hádky všeho druhu

Citrusové plody obsahují kyseliny a dužninu, jež dráždí prázdný žaludek. Zvláště pokud trpíte zánětem žaludku nebo podobnými problémy, určitě to pocítíte. Řešením je naředění vodou v poměru 1:1 (pro ty s překyselením) nebo 2:1 (pro ostatní). Mimochodem existují i další potraviny, které byste neměli jíst na lačný žaludek, přehledně je uvádí video na konci. Dejte si je proto až jako další chody a budete v klidu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kdykoli jsme hladoví, jsme podráždění, neklidní a nevyrovnaní. Je to z prostého důvodu, že naše sebekontrola vyžaduje nějakou energii. S prázdným žaludkem je to silně nedostatkové zboží a hádky jsou tak kritickým bodem. Pokud vás čeká nějaká diskuse a nemůžete se najíst, aspoň vypijte něco teplého a nabídněte to samé druhé straně. Vaše interakce možná nebude nejsnadnější, přesune se ale přece jen do přátelštější roviny.

Trpíte nějakými žaludečními problémy? Jak se projevují?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články