Tento syndrom je znám také jako GDV. Pro pochopení tohoto onemocnění je nejdříve potřeba se seznámit s architekturou psího zažívání.
Kočky i psi jsou masožravci a jejich žaludek je jednoduchý s jednou komorou. Jeho objem u středně velkého psa je 1 – 9 litrů. Značná část se dotýká jater, tíhne ke slezině a také tenkému střevu. Rozlišujeme na něm malé i velké zakřivení, vrátník (pokračuje do tenkého střeva) a kardii (či česlo) kam ústí jícen. V dutině není žaludek jen volně položen, má tzv. závěs a fixují ho dva krátké vazy.
Značné ohrožení hlavně velkých plemen
Některá plemena jsou kvůli hlubokému a úzkému tvaru žaludku predisponována k chorobám. První místo zabírá německá doga, následuje například boxer, vlčák, dobrman nebo rotvajler. U středních plemen mají problémy baseti a šarpejové. Diagnóza byla však popsána i u jezevčíka či kočky. Větší riziko hrozí středně starým až starším a náchylnější jsou víc psi než feny. Pokud jí pes hltavě a rychle, jeho riziko GDV je též vyšší.
Vznik tohoto problému je souhrou několika okolností. Nejdřív je narušena funkce krkání a také mechanismu vyprázdnění žaludku. Ten se při naplnění tekutinou spolu s plynem výrazně roztáhne a pak jednoduše rotuje kolem vlastní osy. V počáteční fázi stěžuje zvířeti dýchání, navíc tlakem na žíly klesá srdeční výdej. Svalovina srdce je tudíž nedokrvená s čímž přichází arytmie. To se zpětně odráží na neprokrvení žaludku, jehož stěna odumírá a přesunuje se.
První symptomy GDV u psa
Nemoc se projevuje obvykle už pár hodin po krmení. Zvíře je netečné, sténá, slintá, rychle dýchá. Snaží se zvracet, ale jde z něj jen bílá pěna. Velmi rychle se projeví nahrbený postoj a právě zvětšení žaludku. V případě plné torze upadá rychle do šoku se zrychleným dechem a slabým pulsem. Při podezření okamžitě kontaktujte veterináře, jde totiž o minuty. Jde o perakutní stav, který i při včasném zásahu končí ve 40 % případů úhynem zvířete.
Při příjezdu do ordinace je provedeno rychlé vyšetření, dojde k infusi pro potlačení šoku, následují léky na bolest a antibiotika. Jehlou přes stěnu je odstraněn vzduch u největšího vyklenutí, tzv. dekomprese žaludku. Jakmile je pes stabilizován, dojde na RTG vyšetření kvůli potvrzení právě GDV. Chirurgicky je odsát vzduch, žaludek je vrácen do přirozené polohy a zkontrolován stav jeho stěn spolu se slezinou.
Prevence možného výskytu GDV syndromu
Kupujete-li štěně rizikového plemena, informujte se u majitele, zda k výskytu GDV už nedošlo u příbuzných. Každý majitel takového druhu by se měl důkladně seznámit s příznaky a postupem. Obecně pro psy platí, že je ideální pravidelný režim a rovnoměrná zátěž včetně krmení. Pokud dojde k narušení tohoto rytmu, raději nechte zvíře vyhladovět – je to lepší možnost než více krmiva najednou. Pak pomalu vracejte stravu na původní dávku.
Jestli velké nebo obří plemeno, krmte psa dvakrát i víckrát denně, nikoli jednou velkou dávkou. Dvě hodiny před a po krmení také omezte zvířeti zátěž, stres a vzrušení. Po jídle kontrolujte stav zvířete. Jako ochranný zákrok je hlavně v zahraničí preferováno přišití žaludku k břišní stěně, orgán je tak fixován. Tuto operaci lze spojit například s kastrací feny nebo jinou operací – po poradě s lékařem.
Na jaké choroby nejčastěji trpí váš pes?