Očichávání, lízání a štěkání: Co se vám snaží psi sdělit? Experti odhalili, co stojí za jejich chováním

Není pochyb o tom, že každý pes má svou osobnost a specifické projevy. Jenže všichni mají zároveň několik podivných zvyklostí, které se hodí umět rozklíčovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Taky jste kolikrát uvažovali „Co ten pes sakra dělá?“ a jen nad ním kroutili hlavou? Nebojte se, nejste sami a následující výčet vám dost možná mnohé objasní. Jedním z nejčastějších je naklánění hlavy, jako by se pes na něco ptal. Většinou k tomu dochází, když pes slyší nový zvuk nebo spatří něco, čemu úplně nerozumí. Dochází k tomu hlavně u štěňat a toto konkrétní chování může mít hned několik různých významů.

Snaha získat lepší výhled a hovínka

Kvůli uším a čenichů se pes často snaží získat lepší výhled nebo pozici na poslech. Právě jeho čumák brání vidění a plandavé uši zase kryjí samotné ucho. Jestli k tomuto projevu ale dochází po delší dobu a pes ho nemůže ovládat, může se jednat o zdravotní problém. Nejčastější je v takových případech infekce, někdy dokonce postižení mozku. Takže když se náklon hlavy dlouhodobě nemění, rozhodně navštivte veterináře a poraďte se o dalším postupu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Konzumace výkalů neboli koprofágie je jedna z nejodpudivějších věcí, kterou psi provádí, jde však o velmi běžný zvyk. Přes existenci několika teorií tomuhle jevu asi nikdy zcela neporozumíme. Podle některých názorů jde o instinkt, příznak choroby nebo špatné stravy. Může jít také o projev stresu a úzkosti zvířete. Možností je i projev nemoci pika, tedy nutkavé potřeby pojídat nestravitelné předměty. Ta se ostatně projevuje i u lidí.

Honba za oháňkou, vytí a štěkání

Prohánění vlastního je snad nejklasičtějším psím chováním. Někdy jde o zcela přirozenou aktivitu a projev hravosti. Pokud ale překračuje únosnou míru (podobně jako náklon hlavu), je na místě zpozornět kvůli možnému zdravotnímu problému. Jestli se pes do konce ocasu zakousne, může trpět problémem s kůží nebo análními žlázami. Stálé a velmi intenzivní honění ocasu bývá i známkou OCD poruchy, která – ano – postihuje i psy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Štěkání je zcela normálním chováním a vyskytuje se v různých tónech a při různých situacích. Psi štěkají na cizí lidi, na další psy, jedoucí auta a listonoše. Obecným důvodem je psův pocit přítomnosti nebezpečí. Vytí se vyskytuje při zaslechnutí dalšího vytí, případně sirénovitých zvuků. Výrazné vytí je často známkou stresu a také nudy a nevyplatí se ho ignorovat. Stává-li se výrazným problémem, hodí se navštívit psího trenéra.

Klouzání po zadku a olizování lidí

Pokud se váš pes tře zadkem o trávu nebo po něm sjíždí ze svahu, ničeho se nebojte. Jedná se zkrátka o způsob, jak se tam vzadu podrbat. Příčinou jsou většinou mazové žlázy, váčky plné páchnoucí olejovité kapaliny. Někdy se přirozeně vyprazdňují při kálení, jindy je potřeba trochu asistence od člověka. V případě opakovaného otírání zadnice ji psu zkontrolujte. Dost možná se snaží zbavit zaschlé stolice, která ho svědí, případně má vyrážku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Olizování člověka je naprosto běžné a většinou jde o vyjádření silné náklonnosti a radosti z jeho přítomnosti. Dalším důvodem je pak jejich snaha přitáhnout naši pozornost a zkrátka jim chutnáte. V případě, že vás olizování psem obtěžuje, je na místě trocha výcviku. Obecně stačí počkat, až pes olizovat přestane, a pak mu dát pamlsek. Naučí se tak, že přílišný projev není žádoucí. Zdravotně je to závadné jen tehdy, pokud se psí bakterie dostanou do otevřené rány.

Očichávání zadnic a kopání děr

Když se dva psi potkají, očichají si zadky a na rozdíl od lidí cítí minimálně 10 000krát lépe. Psi získávají informace o světě primárně skrze čich, takže očichání dalšího psa je přirozená cesta vzájemného poznání. Pes se tak doví pohlaví, stav plodnosti, povahu, stravu a ještě mnohem víc. Každý druh má pro psa zcela odlišný pach, takž není důvod této cestě bránit, pokud na sebe neútočí. Ovšem někdy právě důkladné očichání může takovým konfliktům zabránit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hrabání na zahrádce je něco, co dovádí jejich majitele k šílenství. Psi tohle dělají buď ze stresu, nebo z nudy. Někdy si takhle schovávají hračky před ostatními psi, případně v horku hledá chladnější místo. Pokud si v díře lebedí, nejspíš je na něj venku horko, takže najděte způsob, jak ho osvěžit. Zabránit se tomu dá jedině tak, že nenecháte psa venku bez dozoru. Zkuste si s ním víc hrát a zabavit ho, aby k tomuto chování neměl důvod.

Jaké největší podivnosti provedl váš pes?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články