Od kudrlin přes dredy, vysoké drdoly a střih „podle hrnce“ po copánky nebo culíky. Udržování vlasů ve zdraví a krásném vzhledu je něco, co děláme všichni.
Co by se ale našim porostům stalo, kdybychom neměli po ruce žádné šampony a kondicionéry? Pokud jste holohlaví, tak sláva. Video dole se vás týkat nebude. Jenže pravda je, že pravidelné mytí vlasů je důležitější, než si kolikrát připouštíme. Co vlastně lidé pro tento úkon používali, než byly vynalezeny šampony? A proč může být krátkodobě zdravé se mytí vyhnout? Jaká rizika s sebou nese mizerná vlasová hygiena?
Moderní trend bez šamponu
Ačkoli použití šamponu může být částí vaší denní rutiny, hnutí „bez šamponu“ se stává respektovaným a populárním. V originále jde o hnutí „no poo“, kde ovšem poo neznamená stolici, ale shampoo. To jen pro ujasnění. Tento přístup není pro každého a funguje jen u některých typů vlasů. Lidé se suchými a jemnými vlasy, které se samy příliš nemastí, mohou být právě ti šťastní. Pokud máte na hlavě pořádnou hřívu, bude vyžadovat více péče.
Protože některé šampony obsahují agresivní chemikálie, které porost vysušují, hodně lidí zkouší nejrůznější podivné postupy, aby vlasům zachovali svěžest a zdraví. Jenže co lidstvo dělalo, než se vůbec šampony objevily? Na indickém subkontinentu byla tato substance vyráběna vařením mýdelníku s plody indického angreštu. Právě mýdelník obsahuje organické chemikálie, které vytváří pěnu. Ta pomáhá odstranit z vlasů přebytečný maz, takže zůstanou hebké a snáze se upravují.
Historie péče o porost hlavy
Na počátku 18. století se této praktiky chytli koloniální obchodníci a představili ji také v Evropě. Název šampon pochází ze sanskrtského výrazu „chāmpo“, což znamená „masírovat a uklidňovat hlavu i vlasy“. Staří Řekové i Římané používali olivový olej s kapkou octa, který vlasy také zesvětloval. Pokud vám tedy nevadí, že vám bude hlava vonět jako salát, můžete zvážit i tuto možnost. Ve středověku si většina lidí časté koupele dopřát nemohla.
V některých částech Evropy používaly ženy směs ječmene, soli a medvědího tuku, aby jim vlasy vyrostly delší. No, aspoň to bylo 100% organické. Renesance přinesla do tohoto úkonu dále slaninu a lékořici, ale ačkoli máme tyto pochutiny rádi, nejspíš zůstaneme u prosté konzumace. Během 18. století byly paruky znakem společenského postavení jak pro muže, tak i ženy. Doktoři tehdy radili používat na vlasy vejce, takže pokud vás někdo takhle šikanoval, vlastně vám pomohl.
Tekutý šampon na obzoru
Nám známý tekutý šampon se začal široce využívat až ve 30. letech 20. století. Stálo za tím 20 let těžkého novinového marketingu, než se trend chytil a přišlo i společenské očekávání pravidelného mytí vlasů. Záhy se tekutý šampon stal celosvětovým fenoménem. Proč se dnes tedy někteří lidé šamponu vyhýbají a co se bude dít, když s mytím úplně přestaneme? Jestli se moc nenamáháte a žijete v suchém podnebí, pravděpodobně by se tak moc nestalo.
Bylo by to díky poklesu přirozené mastnoty, která vlasy udržuje vlhké. Jestli se vám ale mastí víc a jsou silnější, pak to po čase poznáte. Hodně lidí tvrdí, že po několika týdnech bez mytí se vlasy staly silnější a objemnější. V krátkém horizontu tak můžete zaznamenat pozitivní změnu. Postupem času budou ale divně zapáchat. Vlasy v sobě totiž zadržují vlhkost, která je perfektním prostředím pro množení bakterií a dalších parazitů.
Asi s vámi nikdo nebude chtít být
To může následně vést k infekci ze všech mrtvých kožních buněk, okolní špíny a bakterií, které se právě ve vlasech zachytily. Ať už máte na hlavě jakýkoli účes, bakterie si do něj cestu prostě najdou. Po měsíci byste se potýkali s neustálou potřebou se drbat a šířil by se kolem vás kyselý zápach. Po půl roce až roce vytvoří bakterie nánosy na koříncích, což povede k vřídkům a pupínkům i ztrátě vlasů. Jestli máte spolubydlící, nejspíš vás záhy vystěhují.
Ačkoli v zásadě neexistuje medicínský důvod pro mytí vlasů, některé druhy šamponů jsou přímo požehnáním pro osoby, které trpí různými formami lupénky. Ovšem další neduhy jako ekzémy nebo lupy se mohou kvůli pravidelnému mytí některými šampony naopak zhoršit. Z pohledu dermatologie některé typy vlasové kosmetiky kůži hlavy příliš vysušují. Existují i metody mytí s použitím octa a jedlé sody, ale každý si musí najít vlastní fungující řešení.
Používáte normální komerční šampony, nebo něco z vlastní výroby?