Psům vděčíme za mnohé. Bez jejich asistence by možná Homo sapiens neuspěl v Eurasii nebo by přišel o vynálezy, které změnily svět.
Že je pes nejlepším přítelem člověka se neříká nadarmo. Domestikace vlka a jeho přeměna na psa začala zhruba před 14 000 lety a od té doby vývoj člověka i psa pokročil mílovými kroky. Kdyby však věrní psí společníci neexistovali, možná by moderní lidská civilizace ani nevznikla, a pokud ano, tak s několika výraznými změnami. Psi nejsou jen kamarádi, ale také ochránci a zdroj inspirace.
Lov mamutů s psí pomocí
Podle rozhovoru s Pat Shipman by bez psů lidé možná ani neuspěli při migraci z Afriky do Eurasie, pomohli jim totiž vytlačit a nakonec vyhubit neandrtálce. Neandrtálci se specializovali na lov zvěře z bezprostřední blízkosti ručními zbraněmi. Zatímco nově příchozí Homo sapiens měl zbraně na boj na dálku a k tomu psy, kteří dokáží běžet hodiny mnohem rychleji než člověk, sledovat zvíře podle jeho pachu a pak se skupinou dalších psů zvíře obklíčit a držet ho na místě, dokud ho neunaví.
Zatímco neandrtálci si s mamuty neporadili, lidé s pomocí loveckých psů ano. Oštěpy mamuta zranili a psi ho sledovali až na místo, kde skonal. Zpracovat mrtvého mamuta bylo také velmi nebezpečné, protože se kolem mršiny začali shlukovat mrchožrouti a masožravci jako jeskynní lvi nebo jeskynní medvědi. Psi mrtvého mamuta střežili a případné dravce odehnali.
Významné objevy díky psím společníkům
Známý vynálezce Alexander Bell byl fascinovaný zvuky, které vycházely z tlamy jeho psů. Celé hodiny seděl, tiskl ruku na hruď a hrdlo psů a povzbuzoval je, aby štěkali a vrčeli. Byl to tento okamžik, který ve vynálezci vzbudil posedlost vztahem mezi zvukem a vibracemi a jenž nakonec vedl až k sestrojení telefonu.
Jednoho dne roku 1948 vzal George De Mestral, amatérský švýcarský horolezec, svého psa na výlet do přírody. Když se vrátil, všiml si, že pes je pokrytý malými rostlinnými semeny, která se nalepila na chlupy. Mestral byl zaujat přichycenými semeny a všiml si, že mají háčky, kterými se zapletly do srsti. Po období pokusů a omylů si nechal patentovat objev suchého zipu.
Role psů v historických událostech
Když španělští kolonizátoři dorazili do Ameriky, psi, které s sebou přivezli, nebyli pouhými společníky, nýbrž válečníky. Bloodhoundi byli vycvičeni, aby pronásledovali a zajali všechny unikající domorodce. Pokud by útočníci neměli své psy, měli by Indiáni větší šanci se ubránit, a zamezit tak tomu, aby se Evropané zmocnili jejich kontinentu.
Rudá armáda vycvičila a používala během druhé světové války přes 50 000 psů, a i ti byli jednou z příčin zvratu v průběhu války. Psi hledali zraněné a zmrzlé sovětské vojáky, které zahřívali tělesným teplem a nosili jim na zádech obvazy. Psí spřežení za pět týdnů odvezlo z ruského bojiště přes 1 000 raněných a dovezlo okolo 300 tun munice. Bílí samojedi byli zase používáni k tažení ruských vojáků, oblečených v bílém, za nepřátelské linie.
Jakou roli hrají psi ve vašem životě?