Co by se stalo během prvních 24 hodin, pokud byste ztroskotali na moři bez jakékoli pevniny v dohledu. Pohled byste o tom babičce rozhodně nepsali

Muž se chystá potopit do hloubky 20 metrů a skočit do vody z výletní lodi. Pojďme se podívat, co se bude v následujícím čase dít s jeho tělem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už jen představa pádu přes palubu je v takovém případě děsivá, není to však to nejhorší. Nejhorší bude fakt, že tento jedinec bude ztracen na moři. I v případě, že budete mít náhodou záchrannou vestu. Přežití v obrovském objemu vody, než vás někdo zachrání, nebude rozhodně jednoduché. Který okolní faktor bude váš život ohrožovat nejvíc? Proč by vás mohly zachránit rybí oči? A za jak dlouho se vám pod vodou začne rozpadat kůže?

Na obzoru ani pevnina, ani loď

Pro tento experiment uvádíme lhůtu 24 hodin, jenže ve skutečnosti budete opravdu rádi, pokud to vydržíte takhle dlouho. Hypotermie se může přihlásit o slovo už během minut, záhy budou následovat dehydratace a také nevyhnutelné vyčerpání. Je třeba mít na paměti jednu zcela zásadní věc – že jste zkrátka zcela obklopeni slanou vodou. Nemůžete se jí tudíž napít, nicméně vás může zachránit před utonutím. Ve sladké se totiž utopíte mnohem snáze.

iZdroj fotografie: Pxhere

Asi 90 % veškerých utonutí se opravdu odehraje ve sladké vodě, nikoli mořské. Nejenom že více nadnáší, je také bezpečnější, pokud ji vdechnete. Případné utopení nastane v případě, že se vám dostane do plic, kde zastaví přísun kyslíku a výdej oxidu uhličitého. Sladká voda je v tomto ohledu trochu komplikovanější, protože vás může zabít i poté, co je kompletně odstraněna z vašich plic. Sůl totiž zabrání vodě dostat se do plicní tkáně.

Sladká versus slaná

Vdechnutí sladké vody znamená, že se nerušeně dostane k plícím, které mohou nabobtnat až k prasknutí. Z toho se pak už nevzpamatujete, i když bude všechna pryč. Slaná má ale také nevýhody, a pokud je všude kolem vás, dehydratace může být pořádný problém. Jestli na vás navíc svítí sluníčko, nastane tento stav asi za hodinu. Vodu budete ztrácet pocením, močí a dokonce i jen dýcháním. Budete mít extrémní žízeň, přijdou mdloby a zmatek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nic z toho pochopitelně nezvyšuje vaši šanci na přežití. Budete-li mít trochu štěstí, začne pršet, což znamená pitnou vodu, takže si jen lehněte na záda a otevřete pusu. V případě absence deště potřebujete trochu kreativnější přístup. Chytněte velkou rybu a pak už potřebujete jen sníst její oči. Ty jsou totiž plné vodové kapaliny, která vaši žízeň nejspíš uhasí. Ano, je to dost nechutné, ale není čas nad tím takhle uvažovat.

Vodní kouzlo podchlazení

Obecně vzato můžete přežít ve vodě o teplotě 5 stupňů Celsia asi 10 – 20 minut, než pocítíte slabost ve svalech. Následně přijdete jak o sílu, tak o schopnost koordinace. Je to proto, že krev se přesouvá ze vzdálenějších míst hlavně do trupu. Nejlepší recept na podchlazení je přitáhnout si kolena k hrudi, čímž zachováte maximum tepla. Čím méně se budete pohybovat, tím více energie si uchováte a taky nepřilákáte okolní predátory.

iZdroj fotografie: Pxhere

Nejlepším způsobem na přežití takové situace je samozřejmě se do ní vůbec nedostat. Pokud se chystáte na výlet na lodi nebo jedete někam rybařit, rozhodně někomu sdělte, kde se asi budete nacházet i kdy vás mají asi očekávat. Technologie nalezení lidí ve vodě usnadňuje, jenže čím víc informací, tím lépe. Vystavení vodě po delší čas než 24 hodin znamená její praskání, takže čím rychlejší záchrana, tím lepší celkový stav.

Máte raději jezera, rybníky nebo řeky? Z jakého důvodu?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články