Během roku 2015 použilo ve Spojených státech tento druh lokálního znecitlivění při porodu skoro 75 % žen. Nová studie zjistila, že to na děti nemá v pozdějších letech vliv.
Podání epidurální anestezie je jeden z prvních úkonů, který můžete během porodu využít pro redukci bolesti. Jde o medikaci vpravenou injekčně do prostoru kolem páteře a tento druh podání se stal naprosto běžným a pomohl mnohokrát zvládnout porod ve větším pohodlí. Existují některá známá rizika vedlejších efektů jako horečky, bolesti hlavy nebo nízkého krevního tlaku. Studie z JAMA Network Open ale jasně říká, že miminku žádné riziko nehrozí.
Nebezpečí pro novorozence?
Výzkumy v ohledu dlouhodobého dopadu tohoto typu narkózy na samotné novorozence byly však velmi omezené. Proto se objevily obavy, zda právě tento dnes zcela běžný zákrok nemůže budoucí vývoj dítěte nějak ohrozit. Nová studie ovšem zdůrazňuje, že použití této narkózy není spojeno s žádným rizikem po stránce neurologického vývoje dítěte. Ani v raných letech, ani kdykoli později, jak se mnoho rodičů obávalo.
Studie zveřejněná v JAMA Network Open zahrnovala celkem 435 281 porodů, které se odehrály od 1. ledna 2007 do 31. prosince 2016. Všechny proběhly ve Skotsku a u všech byla použita právě tato forma anestezie, byla-li nějaká použita. Konkrétně byla epidurální anestezie podána v 94 323 případech, 340 958 porodů se obešlo bez ní. Miminka reprezentovala široké spektrum etnik. Badatelé následně získali klíčová data z doby, kdy již byly tyto děti v batolecím věku.
Pátrání po neurologických škodách
V žádném z případů vědci nenašli neurologické poškození, které by souviselo s narkózou. Epidurální podání bylo spojováno se snížením spontaneity vaginálního porodu a zvýšeným rizikem resuscitace novorozenců. Z toho mělo také plynout častější umístění takového novorozence na speciální oddělení. Tým provádějící studii ovšem nenašel žádné výrazné problémy u dvouletých dětí, jejichž porod proběhl s epidurální anestezií.
Podle studie měly děti matek, které využily tuto možnost anestezie, menší výskyt problémů s komunikací nebo motorickými funkcemi. Nevyskytla se ani jiná abnormalita, která by z tohoto výzkumu mohla vyplynout. Podle profesorky Dr. Minkin z Yaleovy univerzity to krásně potvrzuje, že anestezie tohoto druhu opravdu na děti nijak negativně nepůsobí. Nedochází totiž k žádnému významnému vstřebání do krve, největším rizikem je přechodné snížení krevního tlaku u matky.
Rodiče mohou být v klidu
Tento a další známé občasné vedlejší efekty jsou pečlivě sledovány a v případě potřeby zaléčeny podáním tekutin a odpovídajících léků. Výzkum může nastávajícím rodičům pomoci se o plánech na porod rozhodnout s větším klidem a sebedůvěrou. Hlavním efektem je uklidnění a uvolnění matky, což dovoluje kontrakcím pomoci roztáhnout děložní hrdlo. „Vedla jsem tímto způsobem porod tisíce dětí a všechny si vedly dobře,“ dodává Dr. Minkin.
Profesor anesteziologie Dr. Alexander J. Butwick ze Stanfordu zmiňuje, že jde o další rozsáhlý přídavek do množiny výzkumů, které shledávají epidurální anestezii naprosto bezpečnou. Upozornil také na limity studie včetně faktu, že není přesně jasné, jaká úroveň péče pro novorozence byla k dispozici v nemocnicích, kde porody probíhaly. Každý má dělat to, co je správné pro jeho vlastní tělo. Obavy z epidurální anestezie budou ale snad zmírněny.
Jak u vás probíhal porod?