Při přenosu covid protilátek z matky na plod hraje zásadní roli pohlaví dítěte. Jsou na tom lépe dcery, nebo synové?

Předání protilátek na covid-19 z matky na plod už je známé. Jenže výraznou roli v tomto procesu hraje také pohlaví plodu, ne obě jsou zásobena stejnou měrou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U žen, které byly během těhotenství testovány pozitivně na covid-19, ukazují podle nové studie placenty chlapců větší aktivaci imunity než ty dívčí. Výrazně vyšší hladina určitých proteinů a genů spojených se zvýšenou aktivitou imunitního systému může plod chránit před infekcí koronaviru. Jenže se pojí s vyšší mírou zánětlivých reakcí, což představuje riziko pro další vývoj plodu, podotýká Andrea Edlow, autorka studie a specialistka nemocnice v Massachusetts.

Ochrana z matky na dítě

U těhotných žen se navíc ukázal znatelně menší přenos imunity na plod mužského pohlaví, což může u novorozenců zvýšit riziko nákazy koronavirem. Pohlaví plodu tak citelně ovlivňuje jak matčinu schopnost generovat protilátky, tak možnost přenést je na vlastního potomka. Jde o první studii, která se zabývá právě vlivem pohlaví na již dříve pozorovanou možnost přenosu protilátek z matky na dítě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bádání epidemiologů už ukázalo, že dospělí muži, chlapci a novorozenci mají oproti něžnějšímu pohlaví vyšší výskyt onemocnění covid-19 a průběh nemoci je u nich také silnější. Plody a novorozenci mužského pohlaví jsou také náchylnější při vystavení viru než holčičky. Proto Edlow zkoumala placenty, krev matek a pupečníkovou krev z těhotenství ovlivněných koronavirem. Tato studie zahrnovala 68 těhotných žen, z nichž 38 se nakazilo během třetího trimestru, a to před nalezením vakcíny.

Další vrstvy mechanismu vlivu

Zbývajících 30 osob byly zdravé ženy, které měly v celém těhotenství negativní test na koronavirus. V obou skupinách bylo stejné zastoupení pohlaví plodů. Placenty chlapečků vykazovaly v případě matek s covidem mnohem více genů ovlivněných interferonem, který hraje klíčovou roli při ochraně plodu v děloze před viry. Aktivace těchto genů a následná produkce cytokinů však vytváří v děloze zánětlivé prostředí, což může negativně ovlivnit další vývoj dítěte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Druhým objevem bylo, že ženy, které čekaly chlapečky, vytvářely méně protilátek proti koronaviru než ty s holčičkami. Do plodů mužského pohlaví navíc těchto protilátek z krve matky přecházelo méně. Novorození chlapci jsou tak náchylnější k onemocnění covidem-19. Další fází je studium produkce protilátek po podání vakcíny v jednotlivých trimestrech a samozřejmě opět v závislosti na pohlaví plodu.

Jak se u vás projevil covid-19, pokud jste ho měly v těhotenství?

Zdroj: TheHarvardGazette

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články