Jedna náhodná sklenice vody, úleva od bolesti a zrod lázní, které dnes obdivuje svět. Lázně Mšené spojují léčivou sílu přírody s výjimečnou architekturou.
Česká republika má lázní jako máku, ale některé z nich stojí tak trochu stranou zájmu. Neléčí se v nich totiž celebrity ani se tu nepořádají významné festivaly a kulturní akce. Mnoho skvostů tak máme skoro pod nosem a nevíme o nich, platí to zcela jistě i pro lázně Mšené, schované asi 40 kilometrů severozápadně od Prahy. Léčivá voda totiž není tím jediným, co by vás sem mělo nalákat – mají totiž i velmi silný příběh a architekturu, kterou by nám mohl leckdo závidět.
Zázračná voda, která spustila lavinu
Místní prameny lidé znali už v 18. století. Myslivci si z nich dopřávali doušek po honu a voda se dokonce vozila i pacientům lékaře z Budyně, který si její působení zkrátka a dobře nemohl vynachválit. Opravdový zlom ale přišel náhodou. Byl jí ředitel panství Kinských František Pavikovský, který se vody napil, ulevilo se mu od žaludečních potíží a bylo vymalováno. Měl kontakty na těch správných místech a když provedená analýza potvrdila vysoký obsah minerálů, bylo jasné, že ke zrodu lázní už není daleko. Roku 1796 pak Mšené oficiálně otevřely své brány.
Architektonická perla s přesahem do světa
To hlavní kouzlo ale přišlo až o více než sto let později. V roce 1905 tu vyrostl secesní pavilon s názvem Dvorana, dílo známého architekta Jana Letzela. To je ten samý muž, jehož stavba v Hirošimě přežila výbuch atomové bomby a dnes ji zná celý svět jako Atomový dóm. Pokud byste se ale chtěli s jeho dílem seznámit blíže, nemusíte jezdit tak daleko. Ve Mšeném po sobě zanechal jediné kompletní dílo v Česku – a když se na něj podíváte, zalitujete, že jsme si ho u nás zkrátka a dobře víc nevážili.
Barevné omítky, keramická výzdoba, vyřezávané hlavice a orientální motivy uvnitř působí dodnes nečekaně svěže. Působí trochu lázeňsky, trochu exoticky a přitom jako bonus i trochu domácky, jakkoliv to může na první pohled vypadat jako protimluv, a uvnitř je to ještě lepší. Při rekonstrukcích totiž byly objeveny zapomenuté malby Viktora Olivy, autora slavné pivní reklamy z pražské Slavie, které celek dokonale propojují.
Léčba i relax, každý si přijde na své
Lázně Mšené se dlouhodobě zaměřují na pohybový aparát, neurologické potíže a rekonvalescenci po operacích. Ale nemusíte sem jen z lékařské indikace. Zaplatit si můžete třeba i víkendový pobyt zahrnující moderní wellness, masáže, koupele nebo beauty péči. Klidná krajina Polabí je navíc ideální na procházky nebo nenáročné cyklovýlety. Můžete tak pečovat i o tělo i duši zároveň.