Za 4 roky možná budou po Zemi znovu chodit mamuti: Vědci chtějí spojit mamutí geny se sloními

Vědci ze společnosti Colossal Biosciences momentálně pracují na vzkříšení mamuta srstnatého. Údajně by se jim to mohlo podařit do čtyř let.

i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: Mauricio Antón / Creative Commons / CC BY-SA /
                   

Dokážete si představit, že by se ve světě, ve kterém momentálně žijeme, znovu pohybovali mamuti? Zní to naprosto bláznivě, vždyť v Evropě vyhynul před 21 000 – 14 000 lety. Každopádně pro biotechnologickou firma Colossal Biosciences, za kterou stojí genetik George Church, to až tak šílená představa není. Ba naopak. Momentálně se snaží o vzkříšení mamuta srstnatého. Tento druh slona, který vyhynul před tisíci lety, by se mohl vrátit na svět díky nejmodernějším technologiím, včetně klonování a genetických úprav

Vzkříšení mamuta 

Biotechnologická společnost nedávno dosáhla důležitého milníku. Podařilo se jí vytvořit dlouho hledaný druh kmenové buňky pro nejbližšího žijícího příbuzného mamuta srstnatého. „Toto je pravděpodobně nejvýznamnější krok v raných fázích tohoto projektu,“ řekl George Church, který stojí za vznikem společnosti. Vědeckému týmu se podařilo vytvořit indukované pluripotentní kmenové buňky u asijských slonů, nejbližších žijících příbuzných mamutů. A právě tyto buňky by měly být základem pro budoucí genetické úpravy, které by mohly umožnit vytvoření slonů se znaky mamutů, jako je například jejich srst a důležité tukové vrstvy, které jsou přizpůsobené životu v mrazu. 

iZdroj fotografie: Thomas Quine / Creative Commons / CC BY-SA
Expozice mamuta z muzea Victoria and Albert Museum ve Velké Británii
Mamuti a další velká zvířata žili o tisíce let déle, než se vědci domnívali. Nový výzkum DNA ukazuje, že za jejich zánik nemohou lidé

Jaký je cíl? 

Vědci se nesnaží nutně vytvořit dokonalou kopii mamuta a je jisté, že něco takového zřejmě nebude vůbec jednoduché. Primárním cílem společnosti je vytvořit jednice s vylepšenými schopnostmi. Hlavním cílem je zařídit odolností vůči herpesviru, který ohrožuje mláďata slonů. Celý projekt ale samozřejmě vzbuzuje mnoho kontroverze a převážně pak spoustu etických otázek. Někteří odborníci zpochybňují jeho smysl a varují před možnými negativními důsledky. Profesor Karl Fless se domnívá, vytvoření jedinci budou čelit stejnému osudu, jako postihl původní mamuty. Vědci si ale věří a jejich projekt má jasný cíl – pomoci k ochraně ohrožených druhů. 

Projekt plný kontroverze

Ačkoliv se vědci z  Colossal Biosciences setkávají s odporem mnoha lidí, za svým projektem si stojí a pevně mu věří. Church dokonce tvrdí, že projekt pomůže k ochraně ohrožených druhů. Přichází i s velmi odvážným tvrzením: „Mohl by pomoci zvrátit rychlé oteplování klimatu – a co je ještě důležitější, mohl by chránit arktický permafrost,“ tvrdí Church. „Návrat mamuta srstnatého znamená návrat lepší Země.“ 

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články