Proč když stárneme, čas ubíhá rychleji: Má to své vysvětlení, za vše může podle vědců náš mozek

Většině dospělých lidí protéká čas doslova mezi prsty. Na vině je podle vědců skutečnost, že ho s postupem stárnutí vnímáme tak trochu jiným způsobem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Určitě to znáte taky. Když jste byli děti, čas se vám neustále vlekl a pořád jste museli vymýšlet, co máte dělat, abyste se během dne zabavili. Jenže postupem věku a dosažením dospělosti začnete pociťovat, že jste neustále něčím zaneprázdnění a týdny i měsíce utíkají podstatně rychleji. Na vině je podle vědců určitý faktor týkající se lidského vnímání. 

S postupem stárnutí vnímáme čas jinak 

Je to vlastně otázka, kterou si občas klade naprosto každý. V dětství se čas vždy strašně vlekl, ale nyní vám doslova protéká mezi prsty. Uběhly roky, ale vy pociťujete, jako by to bylo pouze pár týdnů. Už vám ani nedělá takové potíže čekat na důležité události, což právě pro děti bývá velmi nepříjemné, obzvláště pokud se těší. Tehdy jim přijde, že se čas zastavil úplně.

Bakterie se postupem času stávají odolné vůči dezinfekčním gelům. Jejich odolnost znamená obří riziko v dalších vlnách
iZdroj fotografie: iStock
S postupem stárnutí utíká čas rychleji

Během stárnutí je vše jinak, dny začínají pomalu splývat a někteří lidé si také začínají plést dny, třeba i čtvrtek se sobotou. Co však za tím stojí a proč nám v dospělosti přijde, že čas plyne podstatně rychleji? Odpověď je vcelku jednoduchá, protože vše souvisí s lidským vnímáním. Vědci totiž přišli na to, že postupem času dochází ke změně mentálních obrazů.

Pro děti je den podstatně delší 

Den delší samozřejmě není, ale klesá rychlost, s jakou lidský mozek tyto obrazy vnímá a mění. Právě kvůli tomu je pro něj tok času jiný v dětství a jiný v dospělosti. Zhruba od dvaceti let mozek tvoří asi 3 až 5 mentálních obrazů za sekundu, což je dané pohyby očí. Oko se dle webu Stoplusjednicka pohne a pak si mozek obraz po krátký okamžik fixuje.

Archeologové našli kamenný domek, ve kterém bydlel sám Ježíš. Dokonce i důkaz jeho ukřižování
iZdroj fotografie: Depositphotos
Vnímání času souvisí s mentálními obrazy

Děti nicméně mentální obrazy tvoří a fixují podstatně rychleji, což znamená, že jich za sekundu vzniká podstatně větší množství. Proto je pro ně také jeden den pocitově delší než pro dospělého a vejde se jim do mozku více prožitého času. V dospělosti už to naopak tolik nevnímáme a přijde nám, že jsou dny kratší a vše utíká podstatně rychleji. 

Jak vnímáte poslední roky čas vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články