Bakterie se postupem času stávají odolné vůči dezinfekčním gelům. Jejich odolnost znamená obří riziko v dalších vlnách

Jeden druh bakterií si vyvinul odolnost proti dezinfekcím na bázi alkoholu, jaké se v nemocnicích používají víc jak dvacet let.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bakterie dlouhodobě způsobují infekce v nemocničním prostředí. Jeden druh si navíc podle všeho vyvinul odolnost na dezinfekce na bázi alkoholu, jaké jsou v takovém prostředí běžně používány už víc jak dvacet let. Tyto dezinfekce jsou i mimo nemocnice nejpoužívanějším způsobem, jak zabránit přítomnosti nechtěných mikroorganismů. Poprvé byly představeny v roce 2000, protože se jednalo o nejrychlejší a nejúčinnější způsob dezinfekce, rychlejší než umytí rukou mýdlem.
Odolná bakterie znamená riziko

Nahrazení klasického mytí rukou mýdlem právě potřením touto dezinfekcí bylo bráno jako nejúčinnější metoda v prevenci infekcí přenosných kontaktem. V roce 2009 bylo dokonce antiseptické mýdlo odstraněno jako málo efektivní a příliš dráždivé. Možnost, že si bakterie vyvinou na alkoholové dezinfekce toleranci, nebyla považována za možnou. Jenže australští vědci z univerzity v Melbourne pozorovali evoluci bakterie Enterococcus faecium během 20 let se značným znepokojením.


iZdroj fotografie: Pixabay

Jejich studie jasně ukázala, že si tento druh vyvinul odolnost právě na alkohol. Tato bakterie je zodpovědná za tzv. nozokomiální nákazy. Ty jsou spojeny s hospitalizací pacientů v nemocnicích. Jedná se tak o velmi závažnou a podloženou hrozbu, která může zasáhnout nemocniční systém v jeho základu, protože jde o narušení letité jistoty dosavadního použití dezinfekčních přípravků.

Útěk od dezinfekce

Zmíněný druh bakterie je už nyní velmi odolný, což vysvětluje jeho adaptaci právě na zařízení nemocnic. Nicméně i přesto jsou tyto bakterie běžně náchylné na dezinfekční postupy, některé mutace ovšem jejich citlivost snižují a pak na ně obvyklé prostředky nezabírají. Australský výzkum ukazuje, že se vybrané kmeny udržují právě v nemocnicích a odtud se mohou nekontrolovaně šířit do běžného prostředí.

Studie také naznačuje, že gelové dezinfekce by měly být použity vhodnějším způsobem. Je dostačující použít gel s menším obsahem alkoholu, aby některé bakterie přežily a nebyly tak silně tlačeny k adaptaci. Bylo nejspíš naivní si myslet, že by se nakonec nepřizpůsobily. Ostatně proti bakteriím bojujeme obrovskou spoustou nástrojů a vždycky si dokázaly najít nějakou skulinku, kterou utekly.

Zdroj: Nerdiest

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 324 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun
Události247.cz
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
ArmádníZpravodaj.cz
Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti
adbz.cz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti