Vědci konečně přišli na to, co každého z nás čeká po konci života. Vědomí a duše prý žijí navždy, co ale bude dál? Naše vědomí si vytvoří novou posmrtnou realitu.
Většina světových náboženství se aktivně zabývá otázkou posmrtného života a procesů, které následují krátce po smrti. Stále se však jedná spíše o abstraktní bádání, se kterým si neví rady ani moderní věda. Otázky spojené se smrtí totiž nelze jednoznačně zodpovědět ani s moderními postupy. Podle posledních teorií je však patrné, že vědomí a duše neumírají společně s fyzickým tělem.
Vědomí a duše neumírá
Křesťané se v hodině smrti utěšují vyhlídkami na posmrtný život v království nebeském, buddhisti doufají ve šlechetné znovuzrození a pro ateisty smrt znamená definitivní konec. Ani pro jeden z těchto pohledů na smrt neexistuje stoprocentní vědecké vyjádření. Svým způsobem tak mají pravdu všechny tři skupiny.
Realitu posmrtného života navíc mohou tvořit doposud neprozkoumané zákoutí lidského mozku, který v posledních okamžicích života stále vykazuje činnost. Vědci se proto domnívají, že vědomí a duše neumírají spolu s fyzickým tělem. Podle vědců za to mohou zákony kvantové mechaniky, která popisuje chování hmoty na několika úrovních.
Za vším hledejte protony a neutrony
Kvantová mechanika se zabývá chováním základních jednotek, které jsou pravděpodobně součástí našeho vědomí a duše. Konkrétně se jedná o neutrony, elektrony, protony, kvarky, gluony a další. Podle fyziků Stuarta Hameroffa a Sira Rogera Penrose představuje vědomí pouhou informaci, která je zapsána na kvantové úrovni našeho světa a vesmíru. Díky této skutečnosti nemůže lidské vědomí ani duše nikdy umřít.
Duše vepsaná do těla
Podle této teorie je lidské vědomí a duše pouze kvantový zápis informací, který je vepsaný v jednotlivých buňkách našeho těla. Toto uskupení vytváří realitu nás samých. Jakmile však fyzické tělo přestane existovat, kvantový zápis se údajně rozprostře zpátky do prostoru. Nezaniká, ale žije dál. Svým způsobem se tak může jednat o křesťany popisované nebe.
Pravdu však mohou mít také buddhisti, jelikož kvantový zápis naší duše se může v prostoru znovu zformovat a vepsat do buněk jiného člověka. Realitu fyzického světa totiž vytváří naše smysly, které se po smrti stávají součástí nekonečného prostoru, který je běžně označován jako vesmír.