Čechům, kteří prodávají věci na internetu hrozí, že přijdou až o 100 000 Kč. Jde o promyšlený podvod

Prodej věcí na internetu je teď nebezpečnější než kdy dříve. Čech prodával kytaru, brzy ho okradli o 100 000 Kč. Naletěl na starý známý trik podvodníků. Neudělejte stejnou chybu.

věci na internetu i Zdroj fotografie: Some Gadget Geek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dnes musíte být obezřetní i při obyčejném prodeji věci na internetu. Ze zájemce, který vás kontaktuje, se velmi rychle může vyklubat vychytralý podvodník, který vás během chvilky připraví o spoustu peněz. Jeden takový případ řeší policisté na Strakonicku. Muž na internetu prodával svou starou kytaru, místo výdělku mu však zůstalo prázdné konto. Podvodník ho okradl o sto tisíc korun.

Prodat věci na internetu není lehké

Člověk by řekl, že nic není jednodušší než prodat staré věci na internetu. Funguje tam hned několik bazarů, kam stačí jednoduše vložit fotku nabízeného zboží a počkat si, až se ozve vhodný zájemce. Právě v této chvíli však hrozí největší nebezpečí, že padnete do léčky vychytralému podvodníkovi. Své o tom ví i muž ze Strakonicka, který na jednom z inzertních portálů nabízel k prodeji svou starou kytaru, jak uvádí web JCTed.cz.

Po nějaké době se mu ozval zájemce, který muži navíc nabídl, že sjedná přepravu přes Zásilkovnu. Během chvilky obdržel prodejce e-mail s formulářem, do kterého měl vyplnit své kontaktní údaje, včetně adresy, jména a údajů k platební kartě. Vše potvrdil unikátním kódem, který mu přišel v SMS zprávě. V další SMS zprávě dostal prodejce potvrzení, že je vše zařízeno a že peníze za kytaru mu budou za chvíli připsány na účet. Místo toho mu však z bankovního konta postupně zmizelo až sto tisíc korun.

věci na internetu
iZdroj fotografie: User Gflores on en.wikipedia / Creative Commons / CC BY-SA
Prodej věcí na internetu vás může přijít poměrně draho.

Na tyto praktiky nikdy nepřistupujte

Jedná se o typický příklad podvodného jednání na internetových bazarech. Nadšení zájemci vás přesvědčí, abyste využili jimi domluveného dopravce, což vám má údajně ušetřit čas a peníze. Vždy se však jedná o spolehlivý způsob, jak přijít o přístup k vlastnímu bankovnímu účtu i o všechny peníze. Když prodáváte věci na internetu, vždy si dopravce zařizujte sami, aby k podobným podvodům nemohlo dojít.

mobilního operátora
Nakupujete věci na bazarových portálech? Koledujete si o problém, během pár sekund vás to může připravit o 100 000 Kč

Dále byste vždy měli trvat na vámi zvoleném způsobu platby, ať už je to převodem na účet nebo v hotovosti. Všechny ostatní možnosti, které vám navíc navrhne neznámý zájemce, představují až příliš velké riziko. Největší bezpečí vám pak zaručí ověřené internetové bazary, které prodejce i nakupující dokáží do jisté míry ochránit před podobnými podvodnými praktikami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články