Nakupujete věci na bazarových portálech? Koledujete si o problém, během pár sekund vás to může připravit o 100 000 Kč

Každý, kdo nakupuje věci na bazarových portálech riskuje ztrátu peněz. Žena z Plzně se nechala nachytat přišla o 100 tisíc korun. Stát se to může každému.

mobilního operátora i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Jen zřídka se Policii České republiky podaří zjistit skutečnou identitu internetových podvodníků. Kyberzločinci většinou fungují pod několika navzájem neprovázanými falešnými účty, což jejich vysledování značně znesnadňuje. Nedávno však odhalili totožnost podvodníka, který měl během jednoho roku na bazarových portálech okrást okolo 30 lidí. Nebylo mu ani 18 let.

Podvodníci na bazarových portálech

Věk podvodníka údajně překvapil i samotné vyšetřovatele. Mladík z Plzně nabízel na bazarových portálech různé druhy zboží. Většinou k tomu využíval několik falešných účtů. Od zájemců si nechal zaplatit zálohu nebo celou částku předem. Jakmile peníze obdržel, přestal se zájemci komunikovat a objednané zboží nikdy nezaslal. Mezi kyberzločinci se jedná o celkem běžnou taktiku, jak okrást důvěřivé lidi. V době, kdy tyto podvody praktikoval, bylo mladíkovi pouhých 17 let.

bazarových portálech
iZdroj fotografie: Microbiz Mag / Creative Commons / CC BY-SA
Mladík na internetu podvedl 31 lidí.

Drzý kybernetický podvodník

Někteří svědci z řad podvedených obětí vypověděli, že jim balíček od mladého podvodníka přece jen dorazil. Nenašli v něm však objednané značkové zboží, ale jen hromadu reklamních letáků nebo láhev levného sirupu. Pravděpodobně se jednalo o povedený vtípek, kterým chtěl mladík dokázat svou genialitu. Většina obětí však vůbec žádný balíček neobdržela. Celkově si měl mladík těmito podvody na bazarových portálech vydělat přes 100 tisíc korun.

Vyměření výše trestu

Mladík se ke všem 31 případům podvodů přiznal a nyní ho čeká trestní stíhání. Ačkoliv je mladíkovi dnes už 18 let, v době, kdy k podvodům došlo, byl stále nezletilý. Otázkou tedy zůstává, jak přísnému trestu bude čelit. Kyberzločince za podvody na bazarových portálech většinou čeká trest až osmi let odnětí svobody. Policie České republiky však ve své zprávě neuvádí, zda podobný osud čeká i mladíka z Plzně.

vrácení přeplatku

Chtěla jen prodat věci na internetu, přišla kvůli tomu o 200 000 Kč. Češka teď varuje ostatní

Stále se však jedná o výjimečný případ, kdy policisté zjistí skutečnou totožnost internetového podvodníka. Na bazarových portálech se pod falešnými účty stále skrývá spousta zločinců, které policie nedokáže vystopovat. Při nakupování na internetu tak buďte obezřetní a vyhýbejte se příliš výhodným nabídkám od neověřených prodejců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články