Žena přišla o 200 000 Kč, přitom jen zvedla telefon z banky. Kdo udělá stejnou chybu, stane se obětí nového podvodu. Po pachateli nyní pátrá policie.
Praktiky podvodníků jsou v dnešní době čím dál rafinovanější a naletět na ně může opravdu každý. Stejně jako žena z Prahy, která jen zvedla telefon a podvodníci jí z účtů ukradli přes půl milionu korun. Policisté vyšetřují stovky podobných případů ročně. Na podobné telefonáty si dávejte dobrý pozor.
Pouze zvedla telefon a přišla o všechno
Žena zvedla telefon a muž na druhé straně se jí představil jako pracovník banky. Hned v úvodu ženě oznámil, že se stala obětí podvodníků, kteří se nabourali do jejího bankovního účtu a hrozí, že přijde o velké množství peněz. Vyděšená žena historce uvěřila a v tu chvíli by přistoupila téměř na cokoliv. Na takovou reakci spoléhal volající, který ženě navrhl řešení, jak své peníze ochránit. V tu chvíli ještě netušila, že skutečný podvodník s ní právě hovoří.
Muž jí přinutil, aby si do svého telefonu nainstalovala aplikaci, která jí měla vygenerovat nový bezpečnostní kód. Ten měl zvýšit zabezpečení jejího bankovního účtu. Opak byl však pravdou. Ve chvíli, kdy žena do aplikace zadala své údaje a vygenerovaný kód nahlásila muži do telefonu, nevědomě předala přístup ke všem svým financím podlému podvodníkovi. Muž měl následně utratit 200 tisíc korun z ženina účtu na nákup drahé elektroniky v zahraničí a dalších 400 tisíc si převést na neznámý účet.
Podvodník udělal zásadní chybu
Muž však udělal chybu, když si šel ukradené prostředky vybrat z bankomatu. Jeho obličej tak zaznamenala bezpečnostní kamera, kterou je každý bankomat vybaven. Policisté nyní po muži pátrají a žádají veřejnost o jakékoliv informace, které mohou o podezřelém mít. Fotografii podezřelého, kterou bankomat pořídil, přináší web Blesk.cz.
Obavy, že se podobná situace může stát komukoliv, jsou určitě na místě. Zkuste si proto zapamatovat pár základních rad, která vás před podobným osudem ochrání. Nikdy nikomu po telefonu nesdělujte unikátní kódy, které vám vygeneruje vaše dvoufázové ověření. Skutečný bankéř po vás takovou informaci nikdy nebude chtít vědět. To samé platí pro PIN k platební kartě. Pracovníci bank od vás tuto informaci k ověření identity nikdy nebudou potřebovat.