Historie Velké čínské zdi: Sloužila jako obranná stavba plná zbraní

Dlouhá a krvavá historie Velké čínské zdi. Pracovníci během stavby ve velkém umírali, ale přesto nedokázala říši ochránit před nájezdníky. Dnes patří na seznam světového dědictví.

velké čínské zdi i Zdroj fotografie: Hao Wei from China / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Velká čínská zeď je dnes bez debaty jednou z nejvyhledávanějších památek Číny. Od roku 1987 je na seznamu světového dědictví UNESCO a jedná se o největší stavbu, kterou vytvořila lidská ruka. Historie Velké čínské zdi však není nijak růžová a její výstavba do dnešní podoby trvala několik století a podléhala nárokům jednotlivých vládnoucích klanů.

Počátky Velké čínské zdi

S budováním Velké čínské zdi začal první čínský císař Čchin Š‘-chuang-ti, jakmile sjednotil jednotlivé klany pod jednotnou samosprávu. Ani on však nezačal stavět takzvaně na zelené louce. Ve skutečnosti jen začal spojovat obranné zdi jednotlivých sjednocených území. Od té doby probíhaly práce na Velké čínské zdi v podstatě nepřetržitě až do 17. století, kdy si za vlády dynastie Ming získala dnešní podobu. Nejnovější nálezy izraelských archeologů však dokazují, že ještě stále nebyly objeveny všechny části této monumentální stavby.

velké čínské zdi
iZdroj fotografie: CEphoto, Uwe Aranas / Creative Commons / CC BY-SA
Velká čínská zeď spojuje až 25 tisíc pevností a strážních věží.

„Nejdelší hřbitov světa“

Práce na Velké čínské zdi však nebyla jednoduchá a vyžádala si až půl milionu obětí. Během staletí na ní pracovalo 3,5 milionů dělníků. Kromě klasifikovaných pracovníků mezi ně patřili i otroci nebo vězni. Práce probíhaly nepřetržitě bez ohledu na počasí. Extrémní mrazy nebo horka ještě ztěžovala už tak náročnou práci v náročném terénu a dělníci pravidelně umírali hlady nebo vyčerpáním.

Traduje se, že mnoho z nich je pohřbeno dokonce v samotné zdi, které se díky tomu přezdívá „Nejdelší hřbitov světa“. Archeologové však v samotné zdi žádné lidské ostatky nenalezli, ale četné pohřební naleziště podél zdi svědčí o tom, že se legenda zakládá na smutné pravdě.

Supermasivní zeď pod oceánem obepíná celou planetu. Někteří lidé tomu věří, podle jiných je to podvrh

Hlídala celou říši

Velká čínská zeď spojuje na 25 tisíc pevností a strážních věží, které svou rozlohou připomínají české hrady. Ty sloužili především ke skladování zbraní a pozorování kontrolovaného území. Byly vybaveny ohromnými ohništi, kterými signalizovali blížící se nebezpečí dalším stanovištím. Velká čínská zeď po většinu času sloužila jako ochrana proti kočovným nájezdníkům, kteří přicházeli především ze severu. Historie však dokazuje, že byla několikrát dobyta například Mongoly. Ovšem i ti zeď využívali k ochraně dobytého území. Mimoto umožňovala vládcům kontrolovat celkový pohyb obyvatel jejich říše.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články