Muž si do svého iPhonu stáhl finanční aplikaci. Záhy přišel o většinu svých peněz. V ohrožení jsou i další Češi

Lidé s iPhonem jsou v ohrožení kvůli jediné aplikaci v telefonu, která se dostane do bankovního účtu. Češi přichází o většinu peněz. Tuhle aplikaci raději nestahujte.

majitelé iphonů i Zdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Společnosti Apple si zakládá na bezpečnosti a ochraně svých uživatelů. Veškeré aplikace, které nabízí ve svém obchodě App store, podléhají stoprocentní kontrole, aby své uživatele ochránili před stažením podvodných aplikací a nebezpečných virů. V tomto ohledu si stále drží lepší pověst než jeho konkurent Android, který čelí mnohem většímu náporu kybernetických útoků. Nedávno však i důkladnou kontrolou Applu prošla aplikace, díky které se peníze několika uživatelů ocitly v ohrožení.

Peníze uživatelů v ohrožení

Problém nastal při záměně oficiální kryptopeněženky Rabby Wallet za falešnou verzi. O problému informovali samotní vývojaří pravé kryptopeněženky v příspěvku na sociální síti X. Uživatele tak upozornili, že v oficiálním obchodu App Store je k dispozici podvodná verze jejich aplikace, zatímco jejich kryptopeněženka stále čeká na schválení správce obchodu.

Falešná kryptopeněženka Rabby Wallet & Crypto Solution byla v obchodě přístupná minimálně čtyři dny, během kterých se ocitly peníze několika uživatelů v ohrožení. Jeden z uživatelů, který si falešnou aplikaci stáhl, tak během chvilky přišel o většinu svých peněz.

v ohrožení, mobil
iZdroj fotografie: Kelvinsong / Creative Commons / CC BY-SA
Uživatelé se díky aplikaci v App Store ocitli v ohrožení.

Pomalá reakce Applu

Poškození uživatelé o problému okamžitě informovali společnost Apple. Někteří o svých případech psali také na Redditu, aby před nebezpečím varovali ostatní uživatele. Samotná společnost Apple však na výzvy o hrozbě reagovala se značným zpožděním, takže se v ohrožení ocitli další uživatelé. Ke stažení nebezpečné aplikace z obchodu App Store tak došlo až po několika dnech.

Pochybení však nastalo už při samotném schvalování aplikace, kdy měl správce k dispozici jak pravou verzi kryptopeněženky, tak tu falešnou. Z neznámého důvodu došlo ke schválení falešné verze, zatímco ta pravá uvízla někde ve schvalovacím procesu. Vývojáři skutečné Rabby Wallet tak všechny vyzývají k tomu, aby jejich aplikaci stahovali pouze z oficiálních stránek společnosti, kde nemůže k záměně dojít.

Za kabel 5 000 Kč: Apple to s cenami letos pořádně přehnal

Každé nebezpečí hlásit

Z této zkušenosti vyplývá, že ani u Applu nelze podléhat falešnému pocitu stoprocentní ochrany. Uživatelé, kteří se díky aplikacím z App Store ocitnou v ohrožení, mohou tuto skutečnost nahlásit prostřednictvím webové stránky reportaproblem.apple.com.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články