Kdo má v peněžence tento typ stokorunové bankovky, dostane za ni klidně i 100 000 Kč. Kdysi ji měl doma každý

Pokud máte tyto bankovky v peněžence, měli byste je včas odevzdat České národní bance. V červenci s nimi už nezaplatíte. Cenu budou mít už jen pro sběratele.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Uvažovali jste někdy nad tím, jaké máte bankovky v peněžence? Možná si ještě vzpomenete na velké stahování bankovek s úzkým stříbrným proužkem z oběhu. Přesto se mezi lidmi stále nachází několik milionů těchto kusů. Jedná se o bankovky, které byly vytisknuty mezi léty 1995 a 1999. V klasickém obchodě těmito bankovkami už nezaplatíte, ale pro sběratele můžou mít značnou hodnotu.

Neplatné i cenné bankovky v peněžence

Podle prohlášení České národní banky (ČNB) lze tyto neplatné bankovky v peněžence vrátit až do konce června 2024. Vrátit je můžete u všech úvěrových institucí a na každé pobočce České národní banky. Nemusíte však zoufat, pokud tento termín prošvihnete. Od července 2024 však budou neplatné bankovky přijímat pouze pobočky České národní banky.

Pokud bankovky s úzkým stříbrným proužkem v nominální hodnotě 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč nevrátíte, v obchodě s nimi už rozhodně nezaplatíte. Česká národní banka se obměnou bankovek snaží předcházet jejich padělání. Tyto bankovky však můžou do budoucna získat značnou cenu pro sběratele.

bankovky v peněžence
iZdroj fotografie: KamoToSuJa / Creative Commons / CC BY-SA
Vzácné bankovky mají pro sběratele velkou cenu

Cenné mince a bankovky

Už dnes si sběratelé cení každé neplatné bankovky nebo mince například z dob Československa. Československá desetikoruna, která byla v oběhu od roku 1961 do roku 1988, má pro sběratele cenu i několika stovek tisíc korun. Cenu bankovky přitom ovlivňuje její stav nebo v jaké sérii byla vytištěna. Kdysi měl tyto bankovky v peněžence úplně každý.

Značné hodnoty dosahuje i stará československá stokoruna s motivem dělníka a družstevnice na přední straně. Na zadní straně je motiv Hradčan s Karlovým mostem. Tato bankovka se tiskla v letech 1962 až 1993, kdy byla nahrazena stokorunou s motivem Karla IV., kterou známe dnes. Sběratelé za ní nabízí okolo 1 500 korun za kus, opět v závislosti na celkovém stavu bankovky.

neplatné bankovky
Máte v peněžence tuto bankovku? Máte nárok na 100 000 Kč, musíte však konat rychle

Neplatné bankovky mají svou cenu

Pro cenné bankovky, které jsme měli v peněžence všichni, však nemusíme chodit tak hluboko do minulosti. Několik se jich najde i mezi těmi, které se právě teď stahují z oběhu nebo byly staženy nedávno. Nejcennější mezi nimi je určitě takzvaná „zairovka“. Jedná se o dvousetkorunu s chybotiskem, jejíž cena se může vyšplhat i na půl milionu korun. Tyto bankovky byly vytištěny v roce 1993 a ve stříbrném proužků mají vyražen text „Republique du Zaire“ místo klasické nominální hodnoty 200 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články