Máte v peněžence tuto bankovku? Máte nárok na 100 000 Kč, musíte však konat rychle

Česká národní banka nadále z oběhu stahuje neplatné bankovky s úzkým stříbrným proužkem. Do budoucna však na nich můžete slušně vydělat. Mezi sběrateli budou žádané.

neplatné bankovky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Věděli jste, že můžete mít v peněžence neplatné bankovky? Možná si ještě vzpomenete na velké stahování bankovek s úzkým stříbrným proužkem z oběhu. Přesto se mezi lidmi stále nachází několik milionů těchto kusů. Jedná se o bankovky, které byly vytisknuty mezi léty 1995 a 1999. V klasickém obchodě těmito bankovkami už nezaplatíte, ale pro sběratele můžou mít značnou hodnotu.

Neplatné bankovky musíte vrátit

Podle prohlášení České národní banky (ČNB) lze tyto neplatné bankovky vrátit až do konce června 2024. Vrátit je tak můžete u všech úvěrových institucí a na každé pobočce České národní banky. Nemusíte však zoufat, pokud tento termín prošvihnete. Od července 2024 však budou neplatné bankovky přijímat pouze pobočky České národní banky.

Pokud bankovky s úzkým stříbrným proužkem v nominální hodnotě 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč nevrátíte, v obchodě s nimi už rozhodně nezaplatíte. Česká národní banka se obměnou bankovek snaží předcházet jejich padělání. Tyto bankovky však můžou do budoucna získat značnou cenu pro sběratele.

vrácení přeplatku
iZdroj fotografie: Depositephotos

Sběratelé mincí a bankovek

Už dnes si sběratelé cení každé neplatné bankovky nebo mince například z dob Československa. Československá desetikoruna, která byla v oběhu od roku 1961 do roku 1988, má pro sběratele cenu i několika stovek tisíc korun. Cenu bankovky přitom ovlivňuje její stav nebo v jaké sérii byla vytištěna.

Značné hodnoty dosahuje i stará československá stokoruna s motivem dělníka a družstevnice na přední straně. Na zadní straně je motiv Hradčan s Karlovým mostem. Tato bankovka se tiskla v letech 1962 až 1993, kdy byla nahrazena stokorunou s motivem Karla IV., kterou známe dnes. Sběratelé za ní nabízí okolo 1 500 korun za kus, opět v závislosti na celkovém stavu bankovky.

Peníze v ruce

Máte v peněžence tuto bankovku? Jde o skrytý poklad, můžete za ní dostat klidně 100 000 Kč

Cenné rarity

Pro cenné neplatné bankovky však nemusíme chodit tak hluboko do minulosti. Několik se jich najde i mezi těmi, které se právě teď stahují z oběhu nebo byly staženy nedávno. Nejcennější mezi nimi je určitě takzvaná „zairovka“. Jedná se o dvousetkorunu s chybotiskem, jejíž cena se může vyšplhat i na půl milionu korun. Tyto bankovky byly vytištěny v roce 1993 a ve stříbrném proužků mají vyražen text „Republique du Zaire“ místo klasické nominální hodnoty 200 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články