Varování: Oblíbený obchod Čechů je nebezpečný. Kdo tam nakoupí, riskuje, že mu vybílí bankovní účet

Internetový obchod Temu může představovat vážně nebezpečí. Při nákupu sbírá velké množství osobních dat, včetně platebních údajů. Můžete tak přijít o víc peněz, než tušíte.

věci na internetu i Zdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Není to tak dávno, co vzal internetový obchod Temu český internet útokem. Reklamy na tuto čínskou online tržnici jsou k vidění na všech sociálních sítí a různých webech. Téměř jim nelze uniknout a dřív nebo později jim spousta lidí podlehne. Nákup extrémně levného zboží byste si však měli dvakrát rozmyslet.

Agresivní reklamy táhnou

Taktika agresivní reklamy, kterou internetový obchod zvolil, je velmi účinná. Ověřily si to už jiné čínské společnosti jako je Aliexpres, Wish a Shein. Jejich reklamy jsou doslova všude, kam se na internetu podíváte a jejich psychologický účinek na běžného uživatele je obrovský. Dřív nebo později podlehne zvědavosti téměř každý. Když to spojíte s extrémně nízkými cenami, za které obchod nabízí své zboží, minimálně jeden nákup vyzkouší 9 z 10 návštěvíků.

Obchod sbírá osobní data

V čem teda tkví nebezpečí čínských obchodů typu Temu? Pokud pomineme pochybnou kvalitu a původ nabízených produktů, jde zde především o vaši bezpečnost. To, že většina aplikací, které používáme, sbírá naše osobní data k různým reklamním účelům, je poměrně známá a běžná věc. Každá taková aplikace ale vždycky vyžaduje váš souhlas s využitím vašich dat a navíc si můžete sami zvolit, k jakým informacím aplikaci přístup umožníte.

iZdroj fotografie: European Commission / Creative Commons / CC BY-SA

Obchod Temu všechno tohle dělá bez vašeho vědomí a souhlasu. Sleduje vaši aktivitu vyhledavání na internetu, sbírá údaje z vašeho adresáře a podle všeho má uchovávat i vaše platební údaje. Mnozí už dokonce označili Temu za šikovně propracovaný malware, který má za úkol získat o každém uživateli co nejvíce dat. O obchod se už začíná zajímat i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V následujících týdnech bychom se měli dočkat oficiálního prohlášení o tom, zda Temu představuje skutečné nebezpečí.

Nákup na Temu se nevyplatí

Pokud i vy máte tendenci podlehnout všudypřítomné reklamě, raději si to ještě rozmyslete. Levné zboží je velmi lákavé, ale jeho skrytá hrozba se vám může značně prodražit. Kromě nekvalitního zboží, které bylo pravděpodobně vyráběno v pochybných podmínkách, můžete přijít o spoustu citlivých osobních dat. Problémem je, že nikdo netuší, co obchod se získanými daty dělá. Pokud vezmeme v potaz, že se jedná o společnost operující v totalitním státě, nemůžeme očekávat nic dobrého.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články