Pozor: Za pár sekund vám z bankovního účtu zmizí všechny peníze. Nic horšího tu ještě nebylo, týká se to každého

Máte bankovní účet? Pak si musíte dávat pozor na nový podvod, brzy by vás mohl připravit o všechny vaše peníze.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V Česku se vynořila nejčastější kybernetická hrozba, pojmenovaná Jorik, o níž informují bezpečnostní experti. Tento škodlivý software umožňuje technicky zdatným zločincům vzdáleně ovládat infikované počítače, čímž se dostávají k citlivým údajům, souborům a heslům. 

Nebezpečný virus

Hlavními cíli Jorika jsou vzdělávací a výzkumné instituce, přičemž minulé incidenty naznačují, že podobné útoky postihují i nemocnice nebo státní orgány. Trojské koně, které se maskují jako neškodné soubory, se také stávají stále populárnějšími. Přestože v globálním žebříčku kyberbezpečnosti od společnosti Check Point Česká republika v říjnu poskočila o šest míst nahoru na 47. pozici, to neznamená, že by byla imunní vůči kyberútokům. Naopak, Česko čelí široké škále hrozeb na internetu, a to zejména v oblasti vzdělávacích a výzkumných institucí, ale i vládních a vojenských subjektů. 

Pozor na data

Kybernetičtí zločinci využívají Jorik k útokům na české podnikové sítě. Dalšími nebezpečnými variantami jsou trojští koně Remcos, NanoCore a AgentTesla, kteří znamenají reálné riziko pro vzdálený přístup. AgentTesla se navíc prodává za přijatelnou cenu včetně uživatelské licence, což podporuje trend, kde i amatéři bez technických znalostí mohou stát kyberzločinci. Malspamové kampaně, které šíří AgentTesla, jsou také velkým rizikem pro uživatele ve firmách, státní správě i doma. Tento malware nejprve rozsýlá nenápadné e-maily s přílohami s koncovkou .GZ nebo .zip, často spojenými s falešnými objednávkami a zásilkami. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sledují vás

Jakmile je soubor otevřen a AgentTesla nainstalován, může sledovat stisknuté klávesy, získávat přístup k souborovému systému a krást data, která odesílá na řídící server. Globální kybernetická hrozba je reprezentována i dalšími škodlivými programy, jako je FormBook, který často útočí na podnikové sítě, nebo bankovní trojan Anubis, specializující se na operační systém Android. Anubis byl detekován v mnoha aplikacích na Google Play, kde unikl obchodním mechanismům. Prevence kyberútoků zahrnuje dodržování základních pravidel, jako je nedownloading a neotevírání podezřelých souborů, ignorování spamu, používání silných hesel a ideálně aktivace dvoufázového ověřování na klíčových účtech, zejména na e-mailových kontech. Většina instalací škodlivých programů je stále spojena s lidským faktorem, buď z neznalosti nebo nepozornosti.

Zdroj: CNN
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články