Pět nejtěžších variant rakoviny je důkazem, že tato nemoc patří mezi největší zabijáky na světě. Prakticky se z nich nelze zotavit

Co se týče počtu celosvětových úmrtí, konkuruje rakovina kardiovaskulárním chorobám. Existuje pět nejtěžších variant, ze kterých je prakticky nemožné se zotavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina či nádorové onemocnění je označení pro dosti různorodou skupinu chorob. Jejich společným znakem je však to, že se v organismu vymknou kontrole jeho vlastní buňky. Ty pak začnou růst zcela autonomně. V mnoha případech jsou buňky schopné takovou mutaci detekovat a tělo se jich zbaví vlastními prostředky. Za projev rizikovosti (tzv. zhoubnosti) je brán stav, při kterém rakovinné buňky infiltrují i svoje okolí.

Rakovina slinivky břišní

Jakmile je tento druh diagnostikován, je šance nemocného na přežití následujících 5 let jen 10,8 %, včasným rozpoznáním symptomů ji ale můžete zvýšit. Tato rakovina začíná uvnitř tkání orgánu a ovlivňuje znatelně proces trávení. Jakékoli nádorové onemocnění trávicího traktu je obecně smrtelné. Varianta slinivky je ovšem z této skupiny suverénně nejnebezpečnější. Většina případů je totiž exokrinních, postižení se tedy vyskytuje právě v buňkách, které pro tělo vytváří trávicí enzymy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují ještě případy v endokrinních buňkách, které vytváří hormony, například inzulin. Tato varianta se také nazývá neuroendokrinní nádor slinivky břišní. Celkově ale tyto případy tvoří pouhá 2 % veškerých případů rakoviny slinivky. Prognóza na přežití je ovšem u takových pacientů výrazně lepší než u exokrinní varianty. Rakovinu slinivky břišní měl například Steve Jobs, spoluzakladatel firmy Apple.

Riziko mezoteliomu

Mezotel je vrstvou buněk, které fungují jako výstelka některých tělesných dutin a obepínají také vnitřní orgány. Mezoteliom je pak nádor tvořený právě těmito buňkami. Tři čtvrtiny těchto nádorů vzniknou ve výstelce plic zvané „pleura“. Pak jde o pleurální mezoteliom. Druhým velmi běžným typem je výskyt v pobřišnici, tkáni obklopující břicho a mnoho souvisejících orgánů. Vztahuje se tedy například na žaludek a játra.

Tento typ nádorového onemocnění se jmenuje peritoneální mezoteliom. O dosti vzácněji se postižení vyskytuje v tkáních kolem srdce a také varlat. Hlavní příčinou těchto nádorů je dlouhodobé vystavení organismu azbestu a dalším minerálním vláknům. I praní oblečení člověka, který je s těmito materiály v kontaktu, je zdraví škodlivé. Na rozdíl od rakoviny plic není ovšem souvislost mezi touto formou rakoviny a kouřením tabáku.

Rakovina žlučníku, jícnu a jater

Tato forma rakoviny trávicího traktu začíná ve žlučníku. Ten se nachází pod játry, kde ukládá a koncentruje žluč, která pomáhá během trávení. Výskyt žlučových kamenů riziko rozvoje rakoviny výražně zvyšuje. Jde o malá tvrdá ložiska složená z cholesterolu a dalších látek. S trávením souvisí také jícen, tedy trubice, která dopravuje potravu z krku do žaludku. Rizikovými faktory u rakoviny jícnu jsou vyšší věk, mužské pohlaví, kouření a také kyselý reflux.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při něm se žaludeční kyselina dostává zpátky do jícnu. Terapie závisí na stádiu choroby, pětileté přežití pacientů je zhruba 20 %. Rakovina jater je celkově vzácná, v poslední době však těchto případů začíná přibývat. Hlavním faktorem jsou chronické infekce jako hepatitida B nebo C. Obě se přitom přenáší tělními tekutinami, jako je krev nebo sperma. U tohoto typu rakoviny je šance pětiletého přežití u pacientů asi 20,3 %.

Postihla rakovina někoho z vašeho okolí? O jaký typ šlo?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články