Varování: Jedno kliknutí na počítači vás připraví úplně o vše na vašem bankovním účtu. Většina Čechů se nedoplatí

Stačí pár minut a můžete přijít úplně o vše. Nejde o žádnou pohádku, avšak o krutou realitu, která se děje mnoha Čechům.

Peníze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Dva Češi utrpěli finanční ztrátu ve výši 3,5 milionu korun poté, co se stali obětí podvodnému schématu spojenému s falešným nákupem akcií společnosti ČEZ. Incident byl nahlášen trutnovské policii, kdy dva poškození upozornili na nabídku investic do akcií, kterou objevili online.

Rafinovaný podvod

Po registraci na webové stránce byli kontaktováni neznámou osobou, která je přesvědčila, aby provedli nákup akcií. Následující den byli znovu kontaktováni, tentokrát byli přesvědčeni k dalším investicím a instalaci aplikace Anydesk do svých počítačů. Tímto způsobem podvodník získal snadný přístup k jejich účtům. Během několika transakcí obě oběti přišly o celkovou částku téměř 3,5 milionu korun. Policie nyní tento případ zkoumá jako podvod.

Vydávají se za ČEZ

Tento typ podvodu často využívá falešných článků na internetu, kde útočníci lákají oběti na investice pod záminkou snadného zisku. Tato podvodná schémata bývají rafinovaná, přičemž všechny odkazy ve falešných článcích vedou na další podvodné webové stránky, které napodobují vzhled oficiálních stránek ČEZ. Kyberzločinci v některých případech nežádají o okamžitou platbu nebo odeslání peněz, ale spíše je vylákají do registrace na falešné platformě. Po registraci bývají kontaktováni správcem platformy, který je využívá k získání peněz od důvěřivých uživatelů. Je důležité upozornit, že uživatelé by neměli poskytovat své osobní informace v registračních formulářích a měli by se vyvarovat jakékoliv následné komunikace s údajným správcem platformy a odesílání finančních prostředků. 

Peníze v kapse iZdroj fotografie: Policie ČR

ČEZ varuje

Společnost ČEZ se již dříve distancovala od podvodných reklam. Je známo, že na internetu koluje mnoho dalších podvodných článků lákajících na různé investiční příležitosti, jako jsou kryptoměny, snadné zisky a léčivé prostředky. Některé z těchto článků se pokoušejí napodobit známé zpravodajské weby nebo vytvářejí reklamu na sociálních sítích, aby oslovily co nejvíce lidí. Je třeba být obezřetní a pečlivě ověřovat, zda jsou informace důvěryhodné, zejména při rozhodování o finančních transakcích online.

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články